Przepuklina to poważna sprawa

Przedostanie się tkanek lub organów w inne miejsce może mieć groźne skutki dla funkcjonowania organizmu

Wszystkie rodzaje przepukliny to zwykle następstwo osłabienia tzw. powłok ciała (np. mięśni, więzadeł, błony wyściełającej jamę brzuszną) i zwiększonego nacisku narządów.

W powłokach tych tworzy się szczelina, do której wciskają się np. jelita (patrz rys. + opis). Możemy mieć do czynienia z różnymi formami przepukliny.

Brzuszna

Reklama

Przyczyną jest przedostanie się jelit przez rozluźnione mięśnie brzucha i więzadła. Taką sytuację powoduje zwiotczenie mięśni (np. z powodu wieku), dźwiganie lub np. astma, podczas której kaszel zwiększa ciśnienie wewnątrz ciała. Na brzuchu (np. w okolicy na dbrzusza, pępka, blizn po operacji) pojawia się wtedy uwypuklenie i ból, który nasila się podczas parcia, oraz wzdęcia, nudności i wymioty.

Zwykle konieczna jest operacja. Tradycyjna metoda to przecięcie skóry i tkanki podskórnej, naprawienie ubytku w tkance i wzmocnienie jej siatką. Robi się to w znieczuleniu ogólnym, miejscowym lub do rdzenia kręgowego. Możliwy jest też zabieg laparoskopowy. Lekarz robi kilka nacięć i za pomocą mikronarzędzi wprowadza siatkę, która wzmacnia osłabione miejsce.

Udowa

Tkanka tłuszczowa lub część jelit przesuwa się wtedy przez kanał udowy do górnej, wewnętrznej części uda lub okolicy pachwiny. Mają z tym problem m.in. panie w ciąży lub otyłe.

Wykonuje się wówczas operację tzw. metodą Lichtensteina, podczas której wzmacnia się okolice uda lub pachwinę siatką. Zrasta się ona z tkankami, zapobiegając nawrotom. Zabieg trwa 40 minut i robi się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Kręgosłupa

Jest to tzw. wypadnięcie dysku (krążka międzykręgowego chroniącego kręgosłup). Zwykle zdarza się to w odcinku lędźwiowym i jest powodem bólu. Półpłynna część dysku (tzw. jądro miażdżyste) wylewa się wtedy i uciska na nerw. Sku tkiem jest bolesna rwa kulszowa, która promieniuje w dół. Jeśli leki przeciwzapalne i przeciwbólowe nie pomagają, rozważa się operację.

Można wykonać małe nacięcie w skórze i usunąć przez otwór fragment jądra miażdżystego. Inna technika to zabieg pod kontrolą RTG. Cewnik umieszczony w krążku emituje wiązkę ciepła, które wzmacnia tkanki. Nową techniką jest przezskórny zabieg, w czasie którego usuwa się fragment krążka laserem. Odparowuje on wodę z dysku, co zmniejsza ucisk na nerwy.

Przełyku

Niekiedy część żołądka wślizguje się do klatki piersiowej przez otwór w przeponie oddzielającej klatkę piersiową od brzucha. Objawy to zgaga i ból. Przyczyną może być otyłość, siedzący tryb życia, zaparcia, ciąża, kaszel, wysiłek, stres.

Przy małej przepuklinie przyjmuje się leki ułatwiające opróżnianie żołądka i pracę jelit, osłaniające i zmniejszające ilość kwasu solnego. Gdy stan jest poważny, możliwy jest zabieg chirurgiczny. Najczęściej wykonuje się go laparoskopowo. Wszystkie operacje przepukliny są refundowane przez NFZ.

Konsultacja: Grzegorz Borstern, internista

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej