Przełom w leczeniu diabetologicznym!

Leki inkretynowe w lecznictwie występują od 9 lat – w tym czasie pojawiło się ok. 10. różnych preparatów.

Mają pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych. Choć szacuje się, że leki inkretynowe mogą na wiele lat odłożyć konieczność leczenia insuliną, nie znalazły się na liście leków refundowanych, która 1 maja 2014 r. weszła w życie

Reklama

Na cukrzycę cierpi już ponad trzy i pół miliona Polaków. Kolejny milion choruje, lecz nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest to bowiem choroba podstępna – nie boli i przez długi czas może nie dawać objawów.

Jednak w jej wyniku choremu grożą niebezpieczne powikłania: udar mózgu, zawał serca, niewydolność nerek, utrata wzroku, czy stopa cukrzycowa, prowadząca do amputacji.

Uderz w cukier precyzyjnie!

Na szczęście dzięki lekom inkretynowym możemy już mówić o przełomie w leczeniu diabetologicznym. O ile bowiem insulina i leki starszej generacji obniżają cukier bez względu na to, jaki jest jego poziom we krwi, o tyle leki inkretynowe działają tylko wtedy, kiedy są potrzebne, czyli kiedy poziom cukru w organizmie chorego jest za wysoki.

Zapobiega to hipoglikemii, której skutkiem może być szereg groźnych komplikacji. Niestety, jest też zła wiadomość: Polska jest jedynym krajem w Europie, który ich nie refunduje. A miesięczna kuracja tymi lekami to koszt od dwustu do sześciuset złotych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Twoje Imperium
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Bakteryjne zakażenie pochwy i zakażenie grzybicze to dwie najczęściej występujące infekcje dróg rodnych. Przez wiele lat dolegliwości intymne łączono przede wszystkim z grzybicą, która została... więcej