Problemy z sercem: objawy i leczenie

Od kilku lat cierpię na zaburzenia rytmu serca. Ostatnio kilka razy traciłam z tego powodu przytomność. Lekarz mówi, że będę musiała poddać się zabiegowi ablacji. Co to znaczy? Czy to pomoże?

Ablacja to metoda leczenia arytmii serca. Polega na niszczeniu za pomocą elektrokoagulacji fragmentów tkanki mięśnia sercowego, które źle pracują i odpowiadają za nieregularne skurcze.

Zabieg ten wykonuje się u pacjentów z dodatkową drogą przewodzenia (tzw. WPW), u których pojawia się trzepotanie i migotanie przedsionków, częstoskurcze czy komorowe zaburzenia rytmu. Ablację przeprowadza się bez narkozy i otwarcia klatki piersiowej.

Reklama

Kardiolog (w znieczuleniu miejscowym) wkłuwa się w żyły udowe i wprowadza w nie specjalne elektrody. Tamtędy dostaje się do serca i za pomocą elektrod razi te miejsca, które odpowiadają za arytmię.

Nie bój się tego zabiegu, przynosi on wiele korzyści – przede wszystkim zaś eliminuje ryzyko nagłej śmierci, a także zmniejsza ryzyko udaru mózgu.

Mój mąż cierpi z powodu bolesnych duszności. Ma mieć balonikowanie tętnic. Czy to przyniesie mu jakąś ulgę?

Balonikowanie fachowo zwane angioplastyką wieńcową to zabieg, który polega na poszerzaniu zwężonych lub udrożnieniu zamkniętych naczyń wieńcowych okalających serce. Używa się do tego celu specjalnych baloników, które kardiolog wprowadza do zatkanych tętnic poprzez tętnice udowe, ramienne lub promieniowe i delikatnie pompuje poszerzając światło zbyt wąskich naczyń.

Potem w tak rozszerzoną tętnicę lekarz wkłada stent – specjalną sprężynkę zapobiegającą jej ponownemu zwężeniu. Angioplastykę wieńcową wykonuje się u osób z chorobą niedokrwienną, by zapobiec zawałowi serca oraz właśnie w przypadku dławicy piersiowej. Zabieg usuwa boleści i poprawia kondycję serca.

Moja mama choruje na chorobę wieńcową. Będzie mieć by-passy. Na czym polega ten zabieg?

By-passy to poważna operacja kardiochirurgiczna, polegająca na umożliwieniu krążenia krwi w tętnicach wieńcowych przez wytworzenie „obwodnic” z żył pobranych z łydek lub innej tętnicy z klatki piersiowej.

To duży, skomplikowany zabieg niosący jednak małe ryzyko powikłań. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym z zatrzymaniem akcji serca i przetoczeniem krwi.

Po operacji mama będzie musiała przez kilka dni zostać w szpitalu. Operacja przynosi podobne efekty co założenie stentów, jednak stosuje się ją w przypadkach zaawansowanych zniszczeń tętnic.

Mój tata ma bardzo niskie ciśnienie. Ostatnio z jego powodu zaczął tracić przytomność. Kardiolog mówi, że prawdopodobnie będzie musiał mieć wszczepiony rozrusznik serca. Jak działa to urządzenie?

Wszczepienie rozrusznika (stymulatora) serca to jeden z najbardziej efektywnych zabiegów kardiologicznych. Wykonuje się go u osób z zaburzeniami rytmu serca – jego zbyt wolnym lub nierównym biciu, a także przy blokach serca oraz chorobie węzła zatokowego.

Rozrusznik serca to miniaturowe urządzenie, które monitoruje pracę serca i za pomocą impulsów elektrycznych pobudza je do pracy, gdy mięsień ten za bardzo zwalnia. Rozrusznik jest zasilany przez baterię, (wystarcza na 5 do 15 lat).

Stymulator wszywa się pod skórę klatki piersiowej i łączy z sercem za pomocą jednej lub dwóch elektrod. Są różne rodzaje rozruszników. Lekarz wybiera odpowiedni w zależności od rodzaju schorzenia i kondycji mięśnia sercowego.

Czytałam, że wynaleziono klej, którym można łatać serce. Moja mama przeszła zawał i ciekawa jestem, czy ta metoda mogłaby jej pomóc, gdyby to się powtórzyło?

Tak. Rzeczywiście naukowcy wynaleźli klej do serca i naczyń. Stworzony wyłącznie z naturalnych składników, może naprawiać uszkodzenia serca.

Klej świetnie przyczepia się do mokrych powierzchni i działa nawet, gdy z impetem płynie po nim krew. Ów preparat nabiera lepiących właściwości i utwardza się pod wpływem promieni UV.

To odkrycie może pozwolić na łatanie pękniętych fragmentów mięśnia sercowego oraz uszkodzonych naczyń krwionośnych bez ryzyka utraty ich właściwych funkcji.

Niestety, zanim klej będzie ogólnie dostępny, musi przejść testy kliniczne, ale jest duża szansa, że do sal operacyjnych trafi za 3 lata.

Po zabiegu wszczepienia by-passów lekarz skierował mnie na laseroterapię. Po co?

Laserową rewaskularyzację mięśnia sercowego – bo tak to się nazywa w lekarskim żargonie – zaleca się w leczeniu zaawansowanej choroby naczyń wieńcowych. Można ją wykonywać jako osobny zabieg lub łączyć z by-passami czy angioplastyką wieńcową.

Operacja przeprowadzana jest w narkozie i polega na wytworzeniu przy pomocy światła laserowego 12-60 kanałów o średnicy 1 mm w mięśniu sercowym, wzdłuż tętnicy zniszczonej przez miażdżycę.

Chirurg dociera do serca przez małe nacięcie między żebrami lub w mostku. Samopoczucie i stan serca po zabiegu poprawia się natychmiast, podczas gdy po innych zabiegach trzeba na efekty czekać kilka dni.

Przeszedłem zabieg wszczepienia stentów. Niestety, teraz często cierpię na bóle w klatce piersiowej. Czy jest na to jakaś rada?

Niestety, to się często zdarza, zwłaszcza po operacjach wsz-czepienia by-passów, sztucznych zastawek lub takich jak Twoja. Bóle są spowodowane tym, że naprawione serce nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.

Naukowcy poszukują środków zaradczych na tę przypadłość. Wydaje się, że najbliżej są Amerykanie, którzy odkryli, że naprawę serca wspomaga terapia uderzeń falami ultradźwiękowymi.

Stymulują one bowiem wzrost nowych naczyń krwionośnych, zwiększając przepływ tlenu do serca, co zmniejsza bóle. Testy wykazały, że u 70 proc. pacjentów terapia po prawia przepływ krwi o 60-70 proc.

Za dwa tygodnie idę na operację wszczepienia zastawki aortalnej. Czy operacja to jedyna metoda?

Niestety tak. Wszczepienie protezy zastawki jest zabiegiem, o którym lekarz decyduje, gdy chory ma ciężkie uszkodzenie własnej zastawki, co zaburza pracę mięśnia sercowego i grozi zawałem serca.

Operację przeprowadza się w narkozie, z zatrzymaniem akcji serca i użyciem krążenia pozaustrojowego. Lekarze otwierają klatkę piersiową i wymieniają uszkodzoną zastawkę na nową.

Operacja, choć duża i poważna, niesie małe ryzyko powikłań zarówno w trakcie, jak i po niej. Czasami wykonuje się operację przezskórnego wszczepienia zastawki, jednak te zabiegi niosą więcej komplikacji i zagrożeń.

Jakie badanie trzeba zrobić, by wykryć choroby serca?

Zbadaj serce, gdy mdlejesz, masz nadciśnienie lub bóle w klatce piersiowej. Echo serca pozwala określić jego rozmiar i budowę oraz ocenić pracę serca.

EKG i holter zapisują rytm serca i jego zaburzenia. Angiografia to rentgenowskie prześwietlenie tętnic i żył, by sprawdzić ich budowę i światło (czyli czy są „przytkane” czy nie).

Badanie to zaleca się w diagnozowaniu choroby niedokrwiennej, ale także tętniaków aorty, miażdżycy tętnic kończyn, tętnic szyjnych czy mózgu.

Aktor miał problemy z sercem

Robin Williams przez kilka lat miał problemy z sercem. Okazało się, że zastawka w jego sercu pracuje nieprawidłowo i trzeba ją wymienić.

Gdy stan aktora pogorszył się, pojawiły się omdlenia i złe samopoczucie, komik od razu zgłosił się na zabieg. Operacja wszczepienia zastawki aorty trwała 3 godz., ale na szczęście wszystko się udało.

Dziś aktor jest zdrowy i dziękuje lekarzom, że dali mu drugie życie i odnowili jego serce. Podobno mimo poważnej operacji Robin ani na chwilę „nie tracił serca do życia” i dobrego humoru. Cały personel szpitala rozśmieszał do łez.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej