Problem z pęcherzem

O chorobach układu moczowego rozmawiamy z cenionym lekarzem Rafałem Jedynakiem, specjalistą urologiem z Kliniki Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Reklama

Kto jest szczególnie narażony na zakażenia układu moczowego oraz jakie czynniki mogą zwiększyć ryzyko zachorowania?

Osoby obarczone zwiększonym ryzykiem wystąpienia ZUM to takie, u których stwierdza się patologie w budowie i funkcjonowaniu układu moczowego oraz pacjenci po zabiegach urologicznych. Dotyczy to głównie osób z wadami odpływów pęcherzowo-moczowodowych i zwężeń połączeń miedniczkowo-moczowodowych. Problem może się pojawić także przy schorzeniach nabytych, jak kamica układu moczowego, nadreaktywność wypieracza pęcherza oraz wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Jakie są główne objawy ZUM?

To zakażenie objawia się częstym oddawaniem moczu, któremu towarzyszy ból i pieczenie. Podczas choroby pacjenci często skarżą się także na boleści w podbrzuszu i uczucie parcia na pęcherz. Czasami pojawia się także gorączka. Mocz może być mętny i mieć nieprzyjemny zapach.

Co wpływa na rozwój tej dolegliwości?

Wyziębienie i osłabienie organizmu może prowadzić do obniżenia odporności i tym samym znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego. Kolejnym czynnikiem są nieprawidłowe nawyki, w tym zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, częste przetrzymywanie moczu, a także noszenie bielizny ze sztucznych włókien oraz nieprawidłowa higiena. Trzeba pamiętać, że nie tylko zbyt rzadkie kąpiele, ale też nadmierna czystość może wywołać chorobę. Wynika to z tego, że zostaje zaburzona flora bakteryjna.

Czy i jak się leczyć domowymi sposobami?

W zmniejszeniu ryzyka zakażenia układu moczowego pomocne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Na początku należy pić szklankę wody co pół godziny. Przyspieszy to wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych. Zaleca się także picie soków z aronii lub czarnej porzeczki, które zawierają dużo witaminy C, hamującej rozmnażanie się bakterii. Doskonale działają także suszone owoce żurawiny. Można też przyjmować tradycyjne leki przeciwbólowe.

A kiedy udać się do lekarza?

Wizyta staje się niezbędna, jeżeli w ciągu 3 dni od początku trwania domowej kuracji nie czujemy żadnej poprawy, a dokuczliwe objawy wciąż nie ustępują. Alarmująca jest wysoka temperatura i ostre bóle w krzyżu. Ostatecznym objawem, który nakazuje spotkanie się ze specjalistą, jest pojawienie się krwi w moczu. Lekarz zleci wtedy odpowiednie dla pacjenta leczenie po wcześniejszym badaniu – analizie moczu, która może wykazać zwiększoną ilość białych krwinek (leukocytów), krwinek czerwonych (erytrocytów) oraz bakterii. Z reguły, jeśli zakażenie dolnych dróg moczowych przebiega bez większych powikłań, podaje się środki przeciwbakteryjne, np. Furaginę. W przypadku rozpoznania np. odmiedniczkowego zapalenia nerek stosuje się antybiotyki o szerszym spektrum działania.

Rozmawiała: Monika Pawłowska

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Super TV

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej