Polipy mogą być groźne!

Wyglądają jak małe baloniki i tworzą się w błonie śluzowej.

Reklama

Takie łagodne zmiany śluzówki mają różny kształt. Przypominają guzowate narośla na tzw. nóżce lub wyrastające bezpośrednio z błony śluzowej. Rozwijają się w wielu miejscach ciała. Znikają bez leczenia lub rozrastają się.

Skłonności rodzine

Niekiedy mamy do czynienia z rodzinną skłonnością do polipów, np. przy tzw. polipowatości gruczolakowatej. Przyczyną są też zaburzenia rozwojowe spowodowane chorobami genetycznymi.

Osoby z takimi skłonnościami powinny być pod opieką lekarza, aby ten zareagował na zmianę charakteru polipów i wdrożył leczenie.

W nosie i w krtani

Osoby z polipami w nosie stale mają katar i niedrożny (zatkany) nos, co utrudnia oddychanie i odróżnianie zapachów. (mogą być powodem utraty węchu).

Rozwijają się u osób z astmą i nadwrażliwością na salicylany (kwas acetylosalicylowy). A także przy nieżytach górnych dróg oddechowych. Zwykle są przy ujściu zatok i mogą prowadzić do deformacji nosa.

Polipy krtani zdarzają się u osób pracujących głosem (śpiewaków, nauczycieli) i palaczy. Powodują one zmiany głosu (na mało dźwięczny, niski), duszności i chrypę.

Obserwuje się je lub usuwa za pomocą endoskopu (czyli giętkiej, elastycznej rurki wprowadzonej do krtani), ponieważ mają tendencję do złośliwienia.

W żołądku i jelitach

Mogą nie dawać dolegliwości albo są przyczyną krwawień z odbytu, bólu i skurczów w dole brzucha. Przypomina to dolegliwości przed miesiączką lub przy zapaleniu pęcherza. Wykrywa się je przypadkowo przy RTG układu pokarmowego lub kolonoskopii (badania jelita grubego). Łatwo ulegają zezłośliwieniu, więc należy je szybko usunąć. Jeśli nie są duże, można to zrobić podczas kolonoskopii.

Większe wycina się chirurgicznie. Potem bada się je pod mikroskopem, aby wykryć komórki nowotworowe. Osoby z polipami muszą co 2-3 lata robić badania i dbać o dietę. Polipy w żołądku lokalizuje się podczas gastroskopii. Mogą być przyczyną krwawień z układu pokarmowego, wymiotów, bólu brzucha. Tworzą się po 60. r.ż., u osób, które nie jedzą warzyw, owoców, ale tłuste potrawy.

Towarzyszą im zmiany zapalne, choroba wrzodowa i infekcja bakterią Helicobacter pylori. Polipy jelita współistnieją z rakiem. Objawem są krwawienia i ból spowodowany niedrożnością jelit. Blokują też odpływ żółci i spowodują żółtaczkę. Usuwa się je chirurgicznie.

W narządach rodnych

Zwykle są pojedyncze i mają wielkość wiśni. Sprzyjają im zaburzenia hormonalne, m.in. nadmiar estrogenów. Wykrywa się je podczas zwykłego badania ginekologicznego i przezpoch wowego USG (wnętrza macicy).

Zwykle nie dają dolegliwości, ale powodują też plamienia i krwawienia między miesiączkami, po stosunku i długotrwałe miesiączki. Utrudniają zajście w ciążę i sprzyjają poronieniom. Leczenie rozpoczyna się od kilkumiesięcznej kuracji hormonalnej.

Lekarz może je też wyłyżeczkować (usunąć skalpelem) w znieczuleniu ogólnym, a uzyskany materiał zbadać na obecność komórek nowotworowych. Możliwe jest wycięcie polipów w znieczuleniu miejscowym za pomocą endoskopu (o średnicy 2,7-4 mm) wprowadzonego do macicy przez szyjkę (histeroskopia).

Gdy w polipach są komórki nowotworowe, konieczne jest usunięcie macicy (histeroktomia).

Konsultacja: Grzegorz Borstern, internista

Polipy to guzo wate twory, które wyrastają z błon śluzowych znajdujących się np. w jelicie (3). Są wysłane nabłonkiem. W typowej postaci mają kształt ma czugi. Składają się z cien kiej nóżki (szypuły), w której jest wiązka naczyń odżywiających guzek, a także kulistego, miękkiego zgrubienia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej