Pokrzywka: jest się czym przejmować?

Pokrzywka to rodzaj wysypki, najczęściej związanej ze swędzeniem skóry, czerwonymi bąblami, opuchlizną i obrzękami. Dokuczliwe objawy mogą trwać krócej niż sześć tygodni (i wtedy mówimy o ostrej pokrzywce) lub dłużej – wtedy choroba ma postać przewlekłą. Przyczyny bywają różne i od nich właśnie zależy, czy niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Zwykła alergia czy coś innego?

Najczęściej pokrzywka wyskakuje w następstwie uczulenia – np. na pokarmy, pyłki roślin, sierść zwierząt domowych. W takim przypadku wystarczy ograniczenie kontaktu z alergenem, żeby złagodzić przykre objawy.

Reklama

Zdarza się jednak, że wysypka jest związana z jakąś chorobą – autoimmunologiczną, o podłożu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym, pasożytniczym; czasem pojawia się też wskutek nieprawidłowej pracy tarczycy. Wówczas bez odpowiedniego leczenia pokrzywka nie zniknie.

Diagnozę stawia lekarz pierwszego kontaktu, który następnie skieruje do specjalisty. Co robić, kiedy pojawią się zmiany na skórze? Nim pójdziesz do lekarza, możesz spróbować, czy nie pomogą dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe.

Jeżeli jednak mimo ich przyjmowania świąd, obrzęk i wysypka nie ustąpią, nie ma rady – skonsultuj się z lekarzem, i to jak najszybciej. Może okazać się konieczne nawet podanie doustnych leków sterydowych. Stosuje się je krótko, bo wiążą się one z licznymi skutkami ubocznymi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Twoje Imperium
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej