Objawy i leczenie zapalenia ucha

Infekcja w obrębie ucha może dawać różne objawy. Wszystkie jednak wymagają wizyty u lekarza.

Zapalenie ucha to najczęstsza dolegliwość, z jaką do laryngologów zgłaszają się pacjenci. Szczególnie latem, gdy korzystamy z nawiewów, klimatyzatorów i spędzamy czas w wodzie, łatwo złapać tę bolesną infekcję.

Skąd się bierze zapalenie ucha

Reklama

U dorosłych stan zapalny dotyczy częściej ucha zewnętrznego niż środkowego. Rozwija się w wyniku podrażnienia przewodu słuchowego zanieczyszczoną wodą lub drobnym urazem spowodowanym nieumiejętnym czyszczeniem ucha patyczkiem do uszu czy palcem.

Z kolei stan zapalny ucha środkowego pojawia się najczęściej jako efekt silnego przeziębienia i zapalenia zatok. Infekcja związana jest z zaleganiem w uchu środkowym śluzu, który staje się pożywką dla bakterii.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Objawy: Bolesny obrzęk, swędzenie, wydzielina o przykrym zapachu. Leczenie: W przypadku zapalenia spowodowanego bakteriami konieczne jest zastosowanie antybiotyku; przy zapaleniu wirusowym podawane są środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Chore ucho należy ogrzewać – można nacierać od zewnątrz olejem kamforowym.

Zapalenie ucha środkowego

Objawy: Gorączka, kłujący ból ucha, pogorszenie słuchu. Leczenie: Terapia wymaga podawania preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych (koniecznie z przepisu lekarza – preparaty bez recepty przyniosą doraźną ulgę, ale nie zlikwidują przyczyny i mogą doprowadzić do wysiękowego zapalenia ucha).

Wysiękowe zapalenie ucha

Objawy: Szum w uszach, ucisk w uszach (generalnie: łatwo je przeoczyć). Leczenie: Stosujemy leki mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę zalegającą w jamie bębenkowej), leki przeciwzapalne, środki obkurczające w postaci kropli do nosa lub inhalacji. Czasami konieczne jest przepisanie antybiotyku. Jeśli leczenie nie przynosi efektu, trzeba nakłuć błonę bębenkową i założyć dren w celu opróżnienia jamy bębenkowej z wydzieliny.

Czy czyścić uszy?

Kanał ucha zewnętrznego pokryty jest woskowiną. Wydzielina ta ma utrudniać dostęp do wnętrza ucha bakteriom i wirusom. Dlatego obsesyjne usuwanie wosku nie tylko nie pomaga, ale może szkodzić. Inaczej jest w sytuacji, gdy dochodzi do zaburzeń i powstaje zator z woskowiny, utrudniający słyszenie.

Wtedy trzeba go się pozbyć. Nie róbmy tego jednak patyczkami (bo wepchniemy czop głębiej w ucho), lecz stosujmy spraye z solą morską, które rozpuszczą zator i spowodują jego samoistne wypłynięcie. Przed płukaniem możemy nalać do ucha parafiny i odczekać 20-30 minut. Parafina zmiękczy czop i ułatwi jego usunięcie. Jeśli i to nie pomoże, zgłośmy się do laryngologa.

Ważne: Nie lekceważmy zapalenia ucha, bo nieleczone może spowodować nawet utratę słuchu!

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

TV14

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej