Objawy i leczenie syndromu jelita drażliwego

Jeśli dokuczają Ci częste bóle brzucha, biegunki na przemian z zaparciami, przyczyną może być syndrom IBS.

Majka wróciła z udanych wakacji w bułgarskim kurorcie i z zapałem rzuciła się w wir pracy. Szef zlecił jej dodatkowe zadania.

Reklama

– Może już wkrótce czeka mnie awans? – pomyślała. Robota paliła się 40-latce w rękach, w biurze spędzała wiele godzin, a na jedzenie często nie starczało czasu.

Po miesiącu przeżytym w stresie Majka zauważyła u siebie problemy gastryczne, które nie dawały o sobie znać nigdy przedtem. Często od razu po posiłku musiała biec do toalety, i to z bólem brzucha. Był on powiększony, bo męczyły ją wzdęcia. Co gorsza, dolegliwości utrzymywały się mimo unormowania się sytuacji w pracy. Postanowiła więc iść do lekarza po receptę na leki.

Panie doktorze, wciąż boli mnie brzuch – poskarżyła się

– Na wakacjach czułam się super, ale teraz... Może to coś poważnego? – zapytała. – By wykluczyć chorobę układu trawiennego, musi pani zrobić badania krwi na transaminazy, enzymy trzustkowe, a także USG pęcherzyka żółciowego i brzucha – odpowiedział lekarz. Warto wykonać również gastroskopię, ewentualnie kolonoskopię.

Badania nie wykazały u Majki wrzodów żołądka, złogów w pęcherzyku i drogach żółciowych ani stanów zapalnych czy polipów.

– Cierpi pani na niegroźny, choć rzeczywiście dokuczliwy, syndrom jelita drażliwego (IBS, z ang. Irritable Bowel Syndrome). Nie jest on chorobą, chociaż może powodować biegunki, zaparcia, wzdęcia.

Zakłócenia w trawieniu mają związek z nadmiernym pobudzeniem mięśni i nadwrażliwością układu pokarmowego.

Przyczynami ujawnienia się syndromu mogą być długotrwałe stresy, restrykcyjne diety, przebyte infekcje jelitowe, niektóre leki, np. przeciwbólowe.

Lekarz zapisał pacjentce środki niwelujące nadmierną aktywność mięśniówki jelit, a ponadto inhibitor pompy protonowej (Polprazol).

Jakie wskazówki dostała?

Jedz posiłki co 3 godziny. Nie przeciążaj żołądka. Po jedzeniu powinnaś odczuwać lekki niedosyt.

Stosuj lekkostrawną dietę, obfitującą w warzywa (głównie gotowane lub zapiekane). Jedz zupy jarzynowe, kaszę gryczaną, orkiszową, jaglaną, piure z ziemniaków, makarony.

Unikaj tłustych mięs, gotowanej kapusty, grochu, fasoli, brokułów, kalafiorów, cebuli i czosnku. Ogranicz cukier i słodycze, kawę, alkohol.

Zażywaj magnez z witaminą B6, działające uspokajająco. Bierz też probiotyk(np. Trilac, Multilac), dzięki czemu dostarczysz sobie niezbędnych do trawienia bakterii probiotycznych. Pij zioła rozkurczające (rumianek, koper włoski).

Gdy dolegliwości nasilają się, wspomagaj się lekami oddziałującymi na mięśnie gładkie układu pokarmowego, np. No Spa. Pomogą Ci też leki z simetikonem, zapobiegające wzdęciom.

Leki stosowane w zwalczaniu objawów syndromu, np. Duspatalin, Debridat, Tribux, powinnaś zażywać co najmniej przez trzy miesiące (kurację powtarzaj dwa razy w roku).

Dla kogo antydepresant?

Dolegliwości trawienne bywają objawem (często jedynym) depresji maskowanej, nękającej 10% z nas. Chociaż nie powoduje ona widocznych w zachowaniu anomalii (smutku, bezsenności, apatii, lęków), również wymaga interwencji lekarskiej.

W terapii stosuje się leki psychotropowe starej (np. Doxepin) i nowej (np. Cital, Asentra) generacji. Po kilku miesiącach ich zażywania u większości osób następuje poprawa i objawy IBS znikają całkowicie. Leków nie odstawiaj bez konsultacji z lekarzem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej