Objawy i leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki to łagodne, nienowotworowe przerosty tkanek w macicy. Niektóre z nich są wielkości grochu, inne osiągają rozmiary melona. Z biegiem czasu mogą się zwiększać, zmniejszyć lub nawet zniknąć. Są częste i zazwyczaj nie dają objawów. Jednak czasami mogą powodować bolesne miesiączki, obrzęk brzucha czy problemy z układem moczowym.

Jak powszechne są mięśniaki macicy?

Są one powszechne. Co najmniej u 1 na 4 kobiety rozwija się jeden lub więcej mięśniaków w życiu. Zwykle rozwijają u kobiet w wieku 30-50 lat i są bardziej powszechne u kobiet o masie ciała powyżej 70 kg (prawdopodobnie ze względu na wyższy poziom estrogenów).

Co powoduje mięśniaki?


Mięśniak to przerost komórek mięśni gładkich, z których zbudowana jest macica. Nie jest jasne, dlaczego się rozwijają. Mięśniaki są wrażliwe na estrogen (hormon produkowany w jajnikach)- mają  skłonność do pęcznienia, gdy poziom estrogenu jest wysoki - na przykład w czasie ciąży. Kurczą się również wtedy, gdy poziom estrogenu spada, tak jak po menopauzie.

Reklama

Jakie objawy i problemy powodowane są przez mięśniaki macicy?


Objawy występują tylko u około 1 na 3 kobiety z mięśniakami. Wiele kobiet mających mięśniaki nie wie o ich istnieniu. Czasami diagnozowane są w trakcie rutynowego badania przez lekarza lub podczas  USG. Objawy obejmują:
- obfite, bolesne miesiączki
- wzdęcia lub obrzęk
- zaburzenia pracy pęcherza lub jelit (częstomocz, zaparcia)
- ból podczas stosunku płciowego

- poronienia lub niepłodność

Jak diagnozuje się mięśniaki macicy?

Niektóre mięśniaki mogą być odczuwalne podczas badania wewnętrznego przez lekarza ginekologa. Czasami w celu potwierdzenia diagnozy i wykluczenia innych przyczyn, wykonywane jest badanie ultrasonograficzne.

Leczenie mięśniaków

Jeśli mięśniaki nie powodują objawów, leczenie nie jest potrzebne. Często same się kurczą i znikają bez leczenia, zwłaszcza po okresie przekwitania. Jeśli masz objawy spowodowane przez mięśniaki, lekarz dobierze odpowiednie leki, aby pomóc je złagodzić. Jeśli okażą się nieskuteczne, konieczny może być niegroźny zabieg chirurgiczny lub inne, mniej inwazyjnej procedury ich usunięcia.


Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej