Objawy i leczenie kamicy nerkowej

1. Kamica nerkowa jest jedną z najczęściej występujących chorób układu moczowego. Może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej atakuje między 30. a 50. rokiem życia. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

2. Choroba nie ma objawów, dlatego zdarza się, że nawet nie wiemy o jej istnieniu. Dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy kamienie zaczynają się przesuwać z nerki do ujścia i moczowodu, wywołując bardzo bolesną kolkę nerkową. Ból pojawia się w okolicy lędźwiowej, promieniuje często do brzucha, krocza i nogi.

Reklama

3. Kolce nerkowej często towarzyszą nudności, wymioty i wzdęcia. Charakterystyczne jest silne, bolesne i częste parcie na mocz, jednak oddaje się go mało. W niektórych przypadkach występuje krwinkomocz – krwinki czerwone widoczne są gołym okiem.

Temperatura ciała jest podwyższona. Charakterystyczny dla ataku jest niepokój ruchowy. Chory nigdy nie leży spokojnie, ponieważ żadna pozycja nie pomaga. Towarzyszy temu ogólne rozbicie, zdenerwowanie, czasami płacz.

4. W przypadku ataku ból złagodzą leki rozkurczające i przeciwbólowe. Należy pić duże ilości wody (nawet 4 litry). Pomagają ciepłe kąpiele i okłady.

5. Na kamienie narzekają osoby, które spożywają bardzo małą ilość płynów w ciągu dnia. Również praca w suchym, gorącym środowisku i brak ruchu stanowią przyczynek do choroby.

rek

Skąd się biorą kamienie

W moczu są substancje i związki chemiczne, które przy małym spożyciu płynów lub złej diecie osiągają wysokie stężenie, tworząc złogi.

Sprzyja im też podwyższony poziom wapnia we krwi, np. przez spożywanie dużej ilości mleka oraz tzw. promotory krystalizacji: kwas szczawiowy, kwas moczowy i cystyna.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również