O czym mogą świadczyć obrzęki

W zależności od tego, gdzie występują, mogą być następstwem lub oznaką różnych chorób. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić, wyjaśnia internista, Grzegorz Prasałek.

Reklama

Często występują m.in. przy chorobach nerek. Początkowo pojawiają się pod oczami, a wraz z nasilaniem schorzenia uaktywniają się rozlane, tzw. ciastowate, obrzęki nóg lub u osób leżących – pleców.

To skutek utraty białek (albumin) wraz z moczem i zatrzymywania w organizmie sodu i wody. Powodem puchnięcia całej twarzy bywa kłębkowe zapalenie nerek, przy zespole nerczycowym obrzęki obejmują cale ciało.

Większość chorób nerek przebiega podstępnie i objawia się jedynie zmianą dobowego rytmu oddawania moczu i jego ilości, dlatego dolegliwości tych nie należy lekceważyć!

Mogą też towarzyszyć zmianom hormonalnym. Przy niedoczynności tarczycy pojawia się obrzęk na dolnych i górnych powiekach oraz rękach. Stopniowo zajmuje on także policzki i nasadę nosa oraz wargi, twarz wydaje się nalana.

Nawet kilka miesięcy po wyleczeniu nadczynności tarczycy może się pojawić obrzęk na powiekach i pod oczami. Dodat kowo, u chorego często obserwuje się podwójne widzenie, wysuszenie i zaczerwienienie spojówek. Wtedy potrzebna jest pomoc okulisty.

Sku tkiem wyleczenia nadczynności tarczycy może być także obrzęk łydek, zwany przedgoleniowym. Zmiany ustępują same po 1-2 latach. Przy chorobach serca obrzęki są efektem wzrostu ciśnienia w żyłach, ponieważ serce zbyt słabo odbiera krew z obwodu ciała.

Wówczas płyny osocza krwi przesiąkają przez ściany naczyń krwionośnych do tkanek i obrzęk gotowy. Dodatkowo nasila on zatrzymywanie sodu i wody w organizmie. Początkowo nogi puchną tylko wieczorem, co mylimy z przemęczeniem.

Jeśli jednak po uciśnięciu obrzęku pozostanie dołek, oznacza to zaburzenia krążenia. Przy postępie choroby, nogi puchną także rano. Obrzęk kostek i łydek zwykle wynika z wolniejszego przepływu krwi i limfy na skutek długiego unieruchomienia (siedzenie przy biurku, praca na stojąco).

Pojawie nie się bólu łydek sugeruje zaburzenia mikrokrążenia krwi. Obrzęk może doprowadzić do zastoju krwi i stanu zapalnego w żyłach.

W efekcie na stępuje uszkodzenie ścian i zastawek żylnych umożliwiające odprowadzanie krwi z nóg do serca. W ten sposób powstaje żylak. Ich tworzeniu sprzyja ciąża, nadwaga, nadciśnienie i choroba wieńcowa.

Obrzęki pojawiają się też wtedy, gdy bierzemy leki zatrzymujące wodę i sól oraz takie, które zwiększają przepuszczalność naczyń włosowatych. Należą do nich: hor mony (kortykosteroidy, estrogen, progesteron, testosteron), niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (przeciwbólowe) oraz na nadciśnienie (np. blokery kanału wapniowego).

GP

To ci pomoże

✔ Niezależnie od przyczyny obrzęk stopniowo znika, jeśli chory zmniejszy do minimum używanie soli. Zamiennie można stosować naturalne zioła (paprykę, bazylię, oragano), które udoskonalą smak potrawy.

✔ Czasami warto także zrzucić kilka kilogramów. Przy nadwadze opuchlizna jest mocniejsza. Zaleca się zwiększenie w diecie ilości świeżych warzyw oraz picie dużej ilości wody niskomineralizowanej z małą ilością sodu.

✔ Kobiety powinny zrezy gnować z noszenia butów na wysokich obcasach.

✔ Warto postawić na ruch – wybierać się na długie spacery, jeździć na rowerze lub zapisać się na basen.

Ważne!

Rozróżniamy również obrzęki alergiczne. Często skarżą się na nie gospodynie domowe. Powodem jest zwykle wdychanie substancji zawartych w proszkach i płynach używanych do sprzątania mieszkań.

W takiej sytuacji warto zmienić środki czystości na łagodniejsze lub korzystać z naturalnych zamienników, np. octu, sody oczyszczonej, cytryny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Kurier TV
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej