Nowe terapie zwalczą kobiece dolegliwości

Medycyna coraz skuteczniej radzi sobie z chorobami, które trapią kobiety w każdym wieku. Dostępne leki i zabiegi są mało inwazyjne i pozwalają szybko wrócić do formy. Sprawdź, jak działają.

Mięśniaki – tabletki spowodują zmniejszenie się guzów

Mięśniaki są niezłośliwymi guzami, które powstają z mięśniówki macicy. Są powszechnym problemem: cierpi na nie co trzecia kobieta po 30. roku życia. Niestety, nie wiadomo dokładnie, co je powoduje. Do tej pory, aby usunąć większe guzy, lekarze stosowali jedną z technik laparoskopowych, a w ostateczności histerektomię, czyli operację usunięcia macicy. To miało jednak swoje skutki uboczne. Od niedawna mięśniaki można z powodzeniem leczyć... tabletkami.

●Dla kogo terapia? Ginekolodzy zalecają ją pacjentkom, które z powodu dużych mięśniaków cierpią na obfite i długie krwawienia miesiączkowe.

Reklama

●Jak przebiega leczenie? Kuracja polega na zażywaniu tabletek zawierających 5 mg octanu uliprystalu przez 3 miesiące. Następnie można ją powtórzyć. Ponowne leczenie należy zacząć jak najszybciej (w ciągu 7 dni) po zakończeniu pierwszego cyklu terapii (nie zaleca się więcej niż dwa cykle).

●Efekty. Nadmierne krwawienia ustają zwykle w połowie trwania terapii. Nie należy jednak jej przerywać! Po zakończeniu 3-miesięcznej kuracji u wielu pacjentek mięśniaki znacznie się zmniejszają. Czasem jednak zabieg operacyjny nadal jest konieczny.

Niekiedy występują niewielkie efekty uboczne. Najczęściej są to: brak miesiączki i łagodne lub umiarkowane uderzenia gorąca. Niestety lek nie jest refundowany. Miesięczny koszt terapii wynosi ok. 800 zł.

W Polsce ta terapia nie jest jeszcze dostępna. Do końca roku Ministerstwo Zdrowia ma czas na podjęcie decyzji o refundacji – jest więc szansa, że wkrótce Polki skorzystają z nowego leku.

Nadżerka – pozbędziesz się jej dzięki wymrażaniu

Nadżerka to ranka, która powstaje w błonie śluzowej szyjki macicy. Może powodować upławy, bóle w dole brzucha lub okolicy krzyża, plamienia po stosunku. Gdy lekarz stwierdzi nadżerkę, najpierw zleci cytologię, a potem zaproponuje odpowiednią metodę jej usunięcia. Najnowocześniejszym zabiegiem jest kriokoaguklacja (wymrażanie) ranki.

●Dla kogo terapia? Ta metoda zdecydowanie lepiej sprawdza się przy małych i niewielkich zmianach. Nie stosuje się jej u pacjentek, u których nadżerka jest rozległa.

●Jak przebiega leczenie. Do szyjki macicy przykłada się specjalną sondę. W jej wnętrzu pod ciśnieniem krąży skroplony azot lub dwutlenek węgla o temp. -100 lub -150 st. C. Pod wpływem kontaktu z końcówką sondy, komórki ulegają wymrożeniu. Dochodzi do ich martwicy, a organizm po jakimś czasie sam usuwa martwe komórki. Zabieg trwa od 3 do 6 minut i jest bezbolesny. Przeprowadza się go tuż po zakończeniu miesiączki.

●Efekty. Po zabiegu nabłonek goi się przez ok. 2 tygodnie. W tym czasie konieczna jest abstynencja seksualna i unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie występują upławy ani krwawienia, jak w przypadku tradycyjnego zabiegu – elektrokoagulacji. Zabieg nie jest refundowany. Kosztuje ok. 500 zł.

Nietrzymanie moczu – laser zlikwiduje wstydliwy problem

Przyczyną nietrzymania moczu (NTM) może być uszkodzenie mięśni dna macicy, do którego dochodzi podczas porodu. Na nietrzymanie moczu narażone są też kobiety w czasie menopauzy, które nie stosują hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Spada wtedy stężenie hormonów, zmniejsza się produkcja kolagenu, a mięśnie dna macicy stają się zwiotczałe.

●Dla kogo terapia? Zabieg laserem przeznaczony jest dla pań w młodszym wieku, które cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu w stopniu umiarkowanym. Laserowe leczenie daje dobre rezultaty również u kobiet po menopauzie, choć czasem zabieg trzeba powtórzyć.

●Jak przebiega leczenie. Zabieg (trwa około 30 minut i jest bezbolesny) przeprowadza go ginekolog w specjalistycznym gabinecie. Podczas zabiegu wprowadzona do pochwy wiązka lasera ukierunkowana jest na jej najważniejsze obszary: przedsionek, przednią ścianę oraz ujście pęcherza moczowego. Pod wpływem promieni laserowych ich ściany obkurczają się. Laser stymuluje również wzrost włókien kolagenowych w błonie śluzowej, odpowiedzialnych za jej elastyczność.

●Efekty. Wzmocnieniu ulegają ściany pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszar ujścia cewki moczowej. Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka lat. Często dolegliwości ustępują całkowicie. Koszt: ok. 1500 zł (nie jest refundowany).

Nowy lek na raka piersi – udowodniono, że wydłuża życie o wiele miesięcy

Nowa terapia została opracowana, aby walczyć z najbardziej zaawansowanym nowotworem piersi (tzw. HER2 dodatnim). Ten rodzaj raka występuje u co piątej chorej. Jest to szczególnie agresywna postać nowotworu piersi.

●Dla kogo terapia? Ten rodzaj leczenia stosuje się u pacjentek z HER2 dodatnim rakiem piersi, w zaawansowanym stadium (ze stwierdzonymi przerzutami do odległych części ciała).

●Jak przebiega leczenie? Terapia polega na dołączeniu trzeciego, nowoczesnego leku – pertuzumabu – do obecnie stosowanego standardowego leczenia polegającego na przyjmowaniu preparatu o nazwie herceptyna i chemioterapii.

●Efekty. Nowy lek umożliwia ograniczenie postępu choroby i poprawia jakość życia. Leczenie wydłuża także czas do nawrotu choroby. Badania prowadzone na grupie kobiet z zaawansowanym rakiem piersi wykazały, że dodanie nowego leku do tradycyjnej terapii wydłużyło ich życie średnio o 15,7 miesiąca w porównaniu z pacjentkami, u których nie był on stosowany. Nowa terapia pozwala pacjentkom z rakiem HER2 dodatnim przeżyć w sumie 5 lat. Jak na razie to najlepszy wynik leczenia.

Dr n. med. Ryszard Rutkowski, ginekolog

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej