Nowe alergie: na co uważać?

Kiedyś przyczyną uczuleń zwykle były pyłki, mleko krowie, orzechy, penicylina… Dziś lista alergenów jest dłuższa, a dotkniętych chorobą osób – coraz więcej. Dzięki czujności często można uniknąć problemu.

Już 30 procent ludzi na świecie cierpi z powodu różnego typu uczuleń, a jak się przewiduje, za 10 lat ich liczba się podwoi. Zdaniem lekarzy reakcje uczuleniowe są częstsze niż kiedyś, bo w naszym otoczeniu jest coraz więcej sztucznie wytworzonych składników, np. w przetworzonej żywności, tkaninach, kosmetykach, chemii gospodarczej.

To przez nie nasz układ odpornościowy „wariuje” i zaczyna atakować przeciwciałami nawet nieszkodliwe, całkiem naturalne substancje. Mimo że alergia może być problemem każdego, niezależnie od wieku, nie jesteśmy wobec niej bezradni. Trzeba tylko jak najszybciej poznać przyczynę uczulenia. Może być zaskakująca!

Telefon komórkowy

Reklama

Dziwne swędzenie ucha, czerwone plamki na policzku po długiej pogawędce mogą być objawem uczulenia na… telefon, przez który rozmawiałyśmy! A konkretnie na zawarty w urządzeniu nikiel – pierwiastek, który jest jednym z najbardziej powszechnych alergenów kontaktowych.

Według danych jest na niego uczulonych nawet 17 proc. Europejczyków – co ciekawe, w zdecydowanej większości kobiet. Nikiel może wywołać alergiczne zapalenie skóry, czyli wysypkę, zapalenie spojówek, śluzówki nosa, astmę, a w skrajnych przypadkach nawet reakcję ogólnoustrojową. Ryzyko uczulenia rośnie, jeśli alergię powoduje u nas noszenie biżuterii i zegarka – też często zawierają nikiel.

Warto uważać, ponieważ nawet połowa modeli telefonów i smartfonów ma niklowane przyciski czy ramy od obudowy. Rozwiązaniem może być zestaw słuchawkowy lub modele telefonów, które nie zawierają tego pierwiastka.

Egzotyczne owoce

Osoby wrażliwe na owoce egzotyczne bardzo często są uczulone również na lateks.

Kiwi, ananasy czy awokado są dziś łatwiej dostępne niż truskawki i – podobnie jak one – mogą być przyczyną uczulenia. Jego typowymi objawami są pokrzywka wokół ust i swędzenie języka, ale mogą też wystąpić silne bóle głowy i brzucha, wymioty, a nawet trudności z oddychaniem.

Większość osób ma jednocześnie uczulenie na kilka owoców. Uwaga! Jeśli po zjedzeniu kiwi czy awokado wystąpiły objawy uczulenia, nawet niezbyt uciążliwe, ostrożnie sięgajmy po te przysmaki ponownie – następnym razem reakcja może być dużo silniejsza!

Trwały makijaż i tatuaże

Te modne i coraz bardziej popularne techniki ozdabiania ciała polegają na wstrzyknięciu pod skórę barwnika, który może wywołać reakcją alergiczną. Zabarwiona skóra zaczyna puchnąć i swędzieć, czasami pojawiają się na niej pęcherzyki. Zwykle takie objawy występują krótko po zabiegu i znikają po kilku dniach.

Zdarza się jednak, że uczulenie daje o sobie znać dopiero po wielu miesiącach – dlatego właśnie testy skórne przed zabiegiem nie zawsze są miarodajne.

Za najbardziej uczulające uchodzą czerwone i żółte tusze. Osobom skłonnym do alergii, zwłaszcza na barwniki w żywności czy ubraniach, lekarze odradzają tego rodzaju zabiegi.

Dla bezpieczeństwa! W razie utrzymujących się objawów alergii trzeba iść do lekarza, który przepisze leki łagodzące stan zapalny. Malunek zaś trzeba będzie ze skóry usunąć laserem (Q-switch).

Jakie badania

Alergie potwierdzają: testy skórne, oznaczanie swoistych przeciwciał IgE we krwi oraz tzw. próby prowokacji – czyli odstawienie alergenu i obserwowanie reakcji organizmu na ponowny z nim kontakt.

Zwierzaki

Alergia na jeża? Znacznie rzadziej niż na futerkowce, ale również może wystąpić. Objawia się pokrzywką, swędzeniem oczu, a nawet atakami astmy. Źródłem alergenów może być ślina zwierzątka, w której znajdują się toksyny chroniące je przed atakiem drapieżników – jeżyki intensywnie wylizują sobie kolce, gdy tylko czują się niepewnie.

Na kolcach przenoszą też roztocza, dlatego szczególnie ostrożne powinny być osoby uczulone na kurz (w terrarium lepszy od trocin będzie łatwy do prania polarowy kocyk). Zanim zdecydujemy się na jeża, warto mieć z nim wcześniej kontakt, by sprawdzić, czy nie pojawią się jakieś objawy alergii.

Olejki eteryczne

Choć są to wyciągi z roślin, bardzo wartościowe i całkowicie naturalne – również mogą wywołać reakcję alergiczną.

Najczęściej podrażniają olejki: cynamonowy, miętowy, tymiankowy, pomarańczowy, cytrynowy. Warto jednak pamiętać, że wrażliwość skóry na olejki eteryczne jest cechą indywidualną.

Osoby o jasnej karnacji na ogół są wrażliwsze i mogą mieć problemy po użyciu preparatów zawierających olejki uznane powszechnie za bezpieczne jak np. z drzewa różanego.

Rzadko też obserwuje się alergię na jedną substancję zapachową, dlatego osoby wrażliwe powinny stosować bezzapachowe kosmetyki dla alergików.

Ważna różnica! Olejki eteryczne użyte bezpośrednio na skórę zwykle wywołują podrażnienie, a nawet poparzenie – to nie jest alergia. Zawsze trzeba je rozcieńczać w zwykłym oleju (5 kropel na łyżeczkę). Trzeba też pamiętać, że mogą zwiększać wrażliwość na słońce (np. olejki cytrusowe).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej