Nowa metoda leczenia szpiczaka

Od 3 lat choruję na szpiczaka. Podobno zmieniła się metoda le czenia tego nowotworu. Na czym polega? Marzena z Koszalina

Istotą choroby jest szybki i niekontrolowany wzrost komórek plazmatycznych szpiku. Prowadzi on do uszkodzenia kości, anemii, zaburzeń w pracy nerek. Dotychczasowe metody leczenia miały na celu zwolnienie postępu choroby i nie były zbyt skuteczne. Na szczęście pojawiły się nowe leki molekularne, o znacznie większej skuteczności.

Preparaty te mogą wpływać na układ odpornościowy (immunomodulatory, np. lenalidomid). Drugą grupę leków nowej generacji stanowią inhibitory proteasomu (carfilzomib). Jedne i drugie nie zagrażają zdrowym komórkom, niszcząc tylko komórki szpiczaka. Dają dobre efekty nawet wśród pacjentów odpornych na leki stosowane wcześniej.

Reklama

Mimo że nie odkryto jeszcze 100-procentowo skutecznej metody leczenia szpiczaka mnogiego, najnowsze leki molekularne dają chorym ogromną szansę na znaczne przedłużenie życia.

Porozmawiaj z onkologiem i dowiedz się, który lek można Ci zlecić i jakie badania należy wykonać.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej