Niebezpieczne wrzody

Szacuje się, że na wrzody żołądka w Polsce może chorować już co dziesiąta osoba. Większość to ludzie młodzi i w średnim wieku, przeważnie mężczyźni. Wiele osób nie zdaje sobie jeszcze sprawy z zagrożenia, a dolegliwości stara się opanować, łykając środki przeciwbólowe.

Choroba wrzodowa żołądka z reguły daje o sobie znać lub nasila przykre objawy jesienią i wiosną. Dzieje się tak dlatego, że bakteria Helicobacter pylori, uznawana za główną przyczynę powstawania wrzodów, wykazuje w tych przejściowych porach roku szczególną aktywność.

Reklama

Można się nią zarazić drogą pokarmową. Chorobie wrzodowej sprzyja również stres. W ścianie żołądka znajdują się bowiem zakończenia nerwów błędnych, które stymulują wytwarzanie soków żołądkowych, w tym kwasu solnego.

W około 50 proc. przypadków stwierdzonej choroby wrzodowej okazało się, że występowała ona wcześniej u innych członków rodziny. Nie wszyscy „wrzodowcy” mają takie same objawy. Dlatego nie stawiaj sobie diagnozy, tylko idź do lekarza i zgodnie z jego zaleceniem wykonaj badania oraz rozpocznij kurację.

Bo można zniszczyć Helicobacter pylori pod warunkiem, że terapia zostanie doprowadzona do końca.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat Seriali

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej