Naturalne sposoby na ból głowy!

Leki przeciwbólowe to szybkie, ale nie jedyne rozwiązanie w tej sytuacji. Możesz sobie pomóc bez chemii i uniknąć skutków ubocznych.

Przesadziłaś z kawą? wypij kilka szklanek wody mineralnej

Filiżanka czarnej kawy często wręcz jest polecana na ból głowy. Pod warunkiem jednak, że nie przesadzisz z jej ilością. Jeśli w ciągu dnia wypijesz kilka espresso, głowa może boleć cię na skutek odwodnienia organizmu. Kofeina zwiększa bowiem przepływ krwi przez nerki i przez to działa moczopędnie.

Jeśli więc pijesz bardzo dużo kawy, wydalasz więcej wody niż przyjmujesz z napojem. Pilnuj więc prawidłowego nawodnienia, popijając również małymi łykami wodę mineralną. Gdy dodasz do niej sok wyciśnięty z cytryny, listki świeżej melisy lub mięty, ból głowy minie szybciej.

Reklama

Przerwij pracę przy komputerze – przez 5 minut masuj kark i skronie

Kiedy długo pracujesz przy komputerze, pochylasz głowę do przodu. Spędzenie kilku godzin w takiej pozycji powoduje długotrwałe napinanie mięśni i obciążenie kręgosłupa szyjnego. Możesz wtedy odczuwać ból karku i głowy.

Gdy tylko poczujesz, że ból się rozpoczyna, zrób sobie krótką przerwę i zastosuj wybrany masaż akupresurowy. Uciskaj środkowym palcem, przez 2 minuty, punkt między brwiami, tuż nad nasadą nosa. Powtórz od 3 do 5 razy. Palcami wskazującymi uciskaj skronie przez 15-20 sekund. Następnie wykonaj w tym samym miejscu, tym samym palcem małe kółka, nie odrywając go od skroni.

Zrób masaż punktu położonego w mięsistej części dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. Miejsce na lewej dłoni ściskaj kciukiem prawej ręki przez minutę. Powtórz to samo na prawej dłoni.

Jeśli to był wyjątkowo nerwowy dzień, poćwicz głębokie oddechy

Aby stłumić jak najszybciej ból głowy wywołany napięciem nerwowym, np. gdy czekasz na ważną wiadomość, wykonaj krótkie ćwiczenia oddechowe, które pozwolą rozluźnić spięte mięśnie i odwrócą myśli od stresującej cię sprawy. Gdy jesteś w pracy, możesz robić je przy biurku. Siedząc na krześle, zrób wdech i delikatnie odchyl głowę w tył, spójrz na sufit.

Uważaj jednak, by nie przechylić głowy zbyt mocno, bo to mogłoby spowodować ucisk na szyjny odcinek kręgosłupa. Potem zrób wydech i opuść głowę tak nisko, by oprzeć brodę o klatkę piersiową. Powtórz 3-5 razy. Następnie zastosuj energiczne oddychanie brzuszne. Najpierw mocno wydmuchuj powietrze, a potem wciągaj je przez usta.

Pracuj przeponą tak, by podczas wdechu brzuch się unosił, a podczas wydechu – opadał. Połóż na nim dłoń i sprawdzaj, czy się porusza. To oznacza, że dobrze ćwiczysz. Jeśli czujesz, że kręci ci się w głowie, oddychaj wolniej. Ćwicz dwie minuty, powtarzaj kilka razy w ciągu dnia.

Sięgasz po tabletkę?

Tabletka przeciwbólowa to dobre rozwiązanie, gdy ból głowy pojawia się rzadko, ale jest na tyle silny, że potrzebujesz szybkiej pomocy. Natomiast gdy głowa tylko ćmi, ból „rozkręca” się powoli, ale za to dokucza ci niemal codziennie, uśmierzanie go środkami przeciwbólowymi ma swoje konsekwencje.

Badania naukowców wykazały, że długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych, szczególnie tych z kofeiną lub kodeiną, może w końcu przynieść odwrotny skutek. Lek zamiast łagodzić ból, będzie go nasilał.

Poza tym leki te nie są obojętne dla śluzówki żołądka i dwunastnicy. Mogą ją podrażniać i powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Lepiej więc sięgnąć po środki naturalne. Działają wolniej i na każdego inaczej – słabiej lub mocniej. Ale praktycznie nie mają skutków ubocznych.

Guarana stawia na nogi

Działanie guarany jest porównywalne z innymi napojami zawierającymi kofeinę. Gdy boli cię głowa, zamiast kolejnej kawy możesz więc wypić napój na bazie ekstraktu z guarany.

Jest też dostępna pod innymi postaciami, np. jako ekstrakt nasion guarany, który można przyjmować w postaci tabletek, np. Swanson Guarana 500 mg w kapsułkach, ok. 23 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej