Nadwrażliwość zębów. Jak to leczyć?

Jeśli jedzenie lodów, cukierka, kwaśnego jabłka czy wypicie łyku gorącej herbaty wywołuje przeszywający ból zębów, to sygnał, że są one nadwrażliwe.

Reklama

O nadwrażliwości mówimy, gdy zęby reagują nagłym, krótkim, przeszywającym bólem na bodźce termiczne, chemiczne, mechaniczne.

Nadwrażliwość może mieć różne przyczyny. Bywa uwarunkowana genetycznie i wynika z wad budowy szkliwa, częściej jednak fundujemy ją sobie sami. Głównie wskutek nieumiejętnej higieny. Intensywne czyszczenie twardą szczoteczką, mocne dociskanie jej do zębów ściera szkliwo.

Kwaśne i słodkie pokarmy i napoje zwiększają kwaśny odczyn śliny, przez którą szkliwo jest obmywane. Kwasy powodują stopniowe rozpuszczanie szkliwa i uwrażliwienie zębów. Nadwrażliwość to częsty problem osób cierpiących na bruksizm (nocne zgrzytanie zębami). I tych, które nieświadomie mocno zaciskają szczęki pod wpływem stresu.

Nadwrażliwość może być konsekwencją wad zgryzu, paradontozy, zapalenia dziąseł

A także refluksu, czyli cofania się treści żołądkowej do przełyku. Zawiera ona wytwarzany w żołądku kwas solny. Wywołuje on nie tylko zgagę: jeśli dostanie się do jamy ustnej, niszczy też szkliwo zębów.

Przy nadwrażliwości trzeba unikać bodźców, które wywołują ból. Najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja zębów. Należy używać miękkiej szczoteczki, delikatnych past i płynów do płukania ust. Szczotkujmy zęby ruchami kolistymi i wymiatającymi w kierunku od dziąsła do krawędzi zęba. Nigdy w kierunku poziomym. Nie przyciskajmy mocno szczoteczki do zębów. Na wrażliwe miejsca można nakładać specjalne żele ze związkami fluoru oraz potasu – znoszą one nadwrażliwość.

Dr n. med. Michał Pelc, stomatolog

Skąd ten ból?

Powierzchnię zęba pokrywa szkliwo. Pod nim jest zębina, z siecią mikroskopijnych kanalików, w których są zakończenia nerwowe. Wskutek uszkodzenia szkliwa lub cofania się dziąseł odsłaniają się szyjki zębowe i do nerwów w kanalikach zębiny docierają drażniące czynniki, wywołujące ból.

Istnieją specjalistyczne sposoby leczenia nadwrażliwości. Są to:

1 Lakierowanie. Zęby pokrywane są lakierem fluorowym, który wnika w odsłonięte kanaliki zębiny i zamyka je. Fluor wzmacnia szkliwo. Na zębach tworzy się szczelna powłoka chroniąca przed drażniącymi bodźcami. Zabieg warto powtarzać co 6 miesięcy.

2 Jonoforeza fluorkowa. To jedna z metod fluoryzacji. Jony fluoru są wprowadzane w głąb szkliwa za pomocą specjalnego aparatu emitującego prąd elektryczny o słabym natężeniu.

3 Wypełnienia. Pomagają przy odsłoniętych szyjkach zębowych. Odsłonięte kanaliki pokrywa się materiałem wypełniającym. Następnie nakłada się wypełnienie kompozytowe (jak przy plombie). To izoluje zakończenia nerwowe od bodźców bólowych.

To możesz robić sama

Fluoryzacja. Wzmacnia szkliwo. Zabieg można wykonać w domu (po konsultacji ze stomatologiem, bo fluor można przedawkować). Silikonowe nakładki na zęby wypełniamy żelem lub pianką z fluorem (do kupienia w aptekach) i umieszczamy w ustach na kilka minut. Czyszczenie. Przed nadmiernym naciskiem chroni szczoteczka „soft” lub z wyginającą się główką, a także elektroniczna szczoteczka soniczna. Trzeba wybierać pasty przeznaczone do wrażliwych zębów (sensitive) i o niskim wskaźniku ścieralności, tzw. RDA (30-40). Do płukania jamy ustnej używać płynów „sensitive” (potem co najmniej przez pół godziny nie jeść i nie pić).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Dobry Tydzień

Zobacz również