Mononukleoza - objawy, leczenie

Przedszkolaki lubią bawić się w jedzenie jedną łyżeczką... Wśród nastolatków popularne są powitalne całusy... Te niewinne zachowania mogą stać się przyczyną groźnej choroby!

✓ Co to za choroba i czy jest niebezpieczna?

Reklama

Mononukleoza jest jedną z chorób zakaźnych, na które zapadają dzieci i młodzież, a także osoby dorosłe. Wywołuje ją wirus o nazwie Epsteina-Barr (w skrócie EBV).

Drobnoustrój przenosi się drogą kropelkową. Dziecko może zarazić się nim, np. gdy używa wspólnych naczyń lub sztućców z innymi. U młodzieży najczęściej dochodzi do tego wskutek „towarzyskich” pocałunków w usta. Jednym ze skutków choroby, na szczęście odwracalnych, jest powiększenie wątroby i śledziony.

Stają się one wrażliwe na urazy, stąd zwiększone ryzyko krwawień w tych narządach. Po upływie ok. miesiąca wielkość narządów wraca do normy.

✓ Czy łatwo ją rozpoznać?

To bywa trudne, gdyż dziecko ma dolegliwości podobne do tych występujących przy przeziębieniu i anginie. Są to: gorączka, osłabienie, ból brzucha, ból gardła, nalot na migdałkach. Sygnałem, że to może być mononukleoza, jest powiększenie węzłów chłonnych szyi.

Staje się ona obrzęknięta, grubsza i bolesna. Czasem dodatkowo pojawia się wysypka na ciele. Lekarz może wtedy zlecić badania krwi: morfologię z rozmazem, poziom ASPAT i ALAT, występowanie przeciwciał przeciw EBV.

✓ Na czym polega leczenie?

Dla obniżenia gorączki i złagodzenia bólu gardła stosuje się środki z paracetamolem lub ibuprofenem. Maluchowi trzeba zapewnić płynną dietę i dużo napojów. Przez ok. miesiąc nie powinien wysilać się fizycznie (ze względu na ryzyko urazu wątroby lub śledziony).

✓ Czy mononukleozie można zapobiegać?

Tak, jednak nie za pomocą szczepień (brak szczepionki). Zarówno maluchom, jak i nastolatkom trzeba tłumaczyć, żeby nie dzielili się jedzeniem i piciem z innymi (nie dawali tzw. gryza ani łyka). Dorastającą młodzież należy przestrzegać przed całowaniem się na powitanie czy pożegnanie. To konieczne, by uniknąć tej groźnej choroby!

Konsultacja medyczna Grzegorz Postek pediatra

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również