Męczy cię kaszel? Przegoń go!

Zwykle mija sam, ale bywa tak męczący, że powoduje ból i trudności w oddychaniu. Wtedy nie zwlekaj, idź do lekarza

Kasłanie służy oczyszczeniu dróg oddechowych z nadmiaru śluzu i ciał obcych, które dostały się tam z wdychanym powietrzem. Jego przyczyną może być jednak także poważna choroba.

Dobry i zły

Rodzaj kaszlu jest cenną informacją dla lekarza. Jeśli zawiera obfitą wydzielinę (kaszel produktywny), zwykle oznacza to, że drogi oddechowe oczyszczają się z nadmiaru śluzu.

Reklama

Kaszel suchy nazywany jest bezproduktywnym. Zazwyczaj jest on zwiastunem przeziębienia lub grypy, a niekiedy choroby tkanki płucnej, czy urazu klatki piersiowej (stłuczenia, złamania żebra).

W chorobach płuc

Prawie wszystkie choroby płuc – zapalenie, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), nowotwory płuca – wywołują kaszel. W takich przypadkach jego powodem są zmiany w samych narządach. Leczenie choroby prowadzi do wyeliminowania albo chociaż złagodzenia kaszlu.

Przy infekcjach

Suchy kaszel, utrzymujący się nawet do kilku tygodni jest najczęściej objawem infekcji wirusowej. Jeżeli dodatkowo pojawia się gorączka, a kaszel suchy i męczący zmienia się w kaszel z odksztuszaniem wydzieliny, można przypuszczać, że rozwinęło się zapalenie oskrzeli. Warto iść wtedy do lekarza. Niedoleczone infekcje mogą prowa- dzić do uszkodzenia oskrzeli.

Kaszel palacza

Poranny, męczący, z odksztuszaniem dużej ilości wydzieliny jest charakterystyczny dla osób palących papierosy. Często jego przyczyną jest przewlekłe zapalenie oskrzeli lub POChP nazywana też rozedmą. To groźne powikłanie palenia, sprzyjające ogólnemu niedotlenieniu organizmu. Co robić? Oczywiście – rzucić palenie!

Astma oskrzelowa

O rozwoju i postępie tej choroby może świadczyć męczący kaszel, który kończy się atakiem duszności. Chory musi być pod kontrolą lekarza.

Inne przyczyny

Dość często kaszel jest skutkiem zażywania leków obniżających ciśnienie tętnicze. Może także towarzyszyć zapaleniu krtani, niewydolności serca, pojawia się przy refluksie żołądkowo-przełykowym. Niegroźną, ale uciążliwą przyczyną pokasływania jest też przebywanie w pomieszczeniach, gdzie jest bardzo suche powietrze.

Konsultacja: dr Grzegorz Borstern, spec. chorób wewn.

Dlaczego kaszlemy

Receptory kaszlu znajdują się w nosogardzieli, tchawicy, krtani – zwłaszcza wokół strun głosowych – i w oskrzelach. Informacja o ich podrażnieniu jest przekazywana do mózgu. Ten wysyła sygnał, by mięśnie skurczyły się, co powoduje wydmuchnięcie powietrza.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej