Mam łuszczycę - czy unikać słońca?

Od lat choruję na łuszczycę, obecnie mam dość duże zmiany skórne na rękach i tułowiu. Nie wiem, czy powinnam się chronić przed słońcem, czy wprost przeciwnie – wystawiać na jego działanie, bo czytałam sprzeczne informacje na ten temat. Co mam robić? - pyta Iwona z Kalisza.

Nie powinna pani chronić zmienionej chorobowo skóry przed słońcem, bo ono działa dobroczynnie. Promieniowanie spowalnia proces wzmożonej produkcji komórek skóry, a on prowadzi do przyspieszonego złuszczania się naskórka – u osób z łuszczycą trwa ono tylko 3 dni, a powinno 28-30.

To właśnie powoduje przykre objawy: czerwone pola na skórze pokryte srebrnymi łuskami, które mogą krwawić i są wrażliwe na dotyk. Większość chorych odczuwa poprawę po wystawianiu skóry na słońce.

Reklama

Nie należy tego robić, gdy ono najsilniej operuje (w godzinach 10-14), ani leżeć na słońcu zbyt długo (już kilkanaście minut dziennie daje poprawę). Proszę obserwować, jak skóra reaguje na słońce – ok. 5,5% chorych ma odmianę łuszczycy, która zaostrza się pod wpływem światła.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej