Łyżeczkowanie macicy. Kiedy jest potrzebne?

Ten niewielki zabieg ginekologiczny może być zastosowany jako metoda lecznicza. Ale często jest również ważnym badaniem diagnostycznym.

Bardzo obfite miesiączki

Reklama

Gdy macica nie oczyszcza się sama wystarczająco dokładnie podczas miesiączki, błona śluzowa (tzw. endometrium) staje się coraz grubsza. To powoduje, że pojawiają się dodatkowe krwawienia, miesiączki stają się zwykle nadmiernie obfite, natomiast cykle nieregularne.

Ginekolog zrobi USG przezpochwowe, by ocenić grubość endometrium. Jeśli okaże się przerośnięte, leczenie będzie polegało na kuracji hormonalnej albo wyłyżeczkowaniu macicy. Podczas zabiegu zostanie ona oczyszczona z nadmiaru śluzówki. Jej fragmenty przekazane zostaną do badania histopatologicznego, by sprawdzić, czy komórki są prawidłowe.

Polipy na macicy lub na jej szyjce

To zmiany łagodne, które mogą pojawić się w każdym wieku. Lekarze wykrywają je zarówno u kobiet po 30. roku życia, jak i u pań w okresie menopauzy. Polip to niewielki fragment przerośniętej błony śluzowej macicy, który posiada szypułkę lub ściśle przylega do tkanek, z których powstał. Rozwija się w szyjce macicy lub rośnie w jej wnętrzu (tzw. polip endometrialny). Jeśli jest niewielki, np. kilkumilimetrowy, długo nie daje objawów.

Najczęściej lekarz wykrywa go przypadkiem podczas kontrolnego badania lub USG przezpochwowego. Im polip większy (lub gdy jest ich kilka), tym więcej wywołuje objawów. Pojawiają się np. plamienia i krwawienia między miesiączkami, po stosunku (tzw. kontaktowe), oraz nadmiernie przedłużają się menstruacje.

Każdy polip, a szczególnie endometrialny, powinien być dokładnie zdiagnozowany przez lekarza. Ginekolog może to zrobić różnymi metodami. Najczęściej stosuje się łyżeczkowanie macicy. Wówczas można pobrać fragment zmiany i poddać badaniu mikroskopowemu.

Jeśli polip jest niewielki, usuwa się go od razu za pomocą histeroskopu (przez szyjkę macicy). Nowocześniejszą metodą jest badanie endoskopowe, tzw. histeroskopia diagnostyczna. Ze skierowaniem od lekarza jest refundowana.

Krwawienie po menopauzie

Po ostatniej miesiączce w życiu, czyli po menopauzie, jajniki przestają produkować hormony płciowe. Żadne krwawienie z dróg rodnych nie powinno się już wtedy pojawić. Jeśli więc np. po roku od ostatniej menstruacji wystąpi choćby niewielkie krwawienie lub plamienie, konieczna jest konsultacja u ginekologa. Nie lekceważ jej nawet, jeśli zdarzyło się to tylko raz, a potem już więcej się nie powtórzyło.

By znaleźć przyczynę krwawienia, lekarz zleci łyżeczkowanie macicy, które pozwoli dokładniej zbadać endometrium. Podczas badania pobierze wycinki do oceny pod mikroskopem. Jest to konieczne, gdyż krwawienie po menopauzie może być np. sygnałem raka endometrium lub szyjki macicy. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na powrót do zdrowia.

Po poronieniu lub porodzie

Zdarza się, że do poronienia dochodzi bardzo wcześnie, przed końcem siódmego tygodnia ciąży. Wówczas jajo płodowe zostaje zwykle samoistnie w całości wydalone z macicy i nie ma potrzeby przeprowadzać zabiegu jej oczyszczania.

Tak wczesne poronienia często są przez kobietę nawet niezauważone i traktowane na ogół jak spóźniona miesiączka. Natomiast gdy ciąża zakończy się jeszcze przed 22. tygodniem, zawsze konieczne jest przeprowadzenie zabiegu łyżeczkowania.

W takich przypadkach zabieg łyżeczkowania macicy jest przeprowadzany przez lekarza natychmiast. Oczyszczanie może być też konieczne po porodzie. Jest wykonywane wtedy, gdy łożysko w naturalny sposób nie zostanie w całości usunięte z macicy.

Nie ma powodu, żeby obawiać się zabiegu

♦ Chociaż zabieg abrazji należy do tzw. inwazyjnych, nie jest niebezpieczny. Przeprowadza się go zwykle na oddziałach chirurgii jednodniowej, w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Niektórym pacjentkom podaje się przed łyżeczkowaniem, osłonowo, antybiotyk, by uniknąć zakażenia.

Po zabiegu zaleca się, by kobieta przez kilka dni dużo odpoczywała, unikała dźwigania i powstrzymała się od współżycia seksualnego. Następnego dnia po łyżeczkowaniu ma prawo pojawić się jeszcze niewielkie krwawienie lub bóle w dole brzucha. Wskazana jest kontrolna wizyta u ginekologa w wyznaczonym terminie.

Dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog

Anna Gumowska

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety

Zobacz również