Łuszczyca nie jest zaraźliwa

Należy do najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Widocznym jej znakiem są łuszczące się wykwity na skórze. Jest chorobą przewlekłą, ale nie można się nią zarazić.

Zdjęcie

/East News Poland SP.Z O.O.
/East News Poland SP.Z O.O.

Przeciętny człowiek regeneruje naskórek w ciągu około 28 dni. W przypadku łuszczycy dzieje się tak w ciągu zaledwie 3-4 dni! Na skórze pojawiają się wykwity (ich barwa może być czerwonawa, różowa lub brunatna), a na nich łuska (to właśnie jest ów nadmierny naskórek).

Skąd się bierze?

Jest to schorzenie dziedziczne. Ale łuszczycę mogą też wyzwolić infekcje bakteryjne spowodowane paciorkowcem (np. angina ropna) lub niewyleczone ogniska zapalne (migdałki podniebienne, próchnica, zapalenia dróg moczowych). Przyczyną pojawienia się łuszczycy i jej nawrotów może być także stres i burze hormonalne. Zmiany mogą również pojawić się w miejscu długotrwałego ucisku (np. paskiem od zegarka).

Reklama

Jak leczyć?

Niestety, obecnie nie ma żadnego leku, który by całkowicie wyleczył chorobę. Można tylko zaleczyć jej objawy. Stosuje się preparaty (maści, kremy, płyny), których zadaniem jest w pierwszej kolejności pozbycie się nagromadzonej łuski, a następnie zahamowanie rozwoju oraz podziału komórek skóry.

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Gdzie się pojawia?

Wykwity występują najczęściej na łokciach i kolanach, w okolicy kości krzyżowej, na pośladkach, owłosionej skórze głowy oraz skórze stóp i dłoni.

U około 5-20 proc. chorych dochodzi do łuszczycowego zapalenia stawów.

Niekiedy łuszczyca bywa mylona z atopowym zapaleniem skóry.

Zdjęcie

To nie łupież! Przy łuszczycy głowy zmiany przypominają łupież. Choroba nie powoduje łysienia. /East News Poland SP.Z O.O.
To nie łupież! Przy łuszczycy głowy zmiany przypominają łupież. Choroba nie powoduje łysienia.
/East News Poland SP.Z O.O.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej