Łagodne przejście menopauzy

O menopauzie myśl pozytywnie, bez lęku, bo można złagodzić jej objawy

Dbam o siebie i mimo moich 47 lat wciąż czuję się doskonale. Co robić, by choćby o kilka lat opóźnić menopauzę?

Najważniejsze zalecenia, które pewnie już wcielasz w życie, to zdrowa dieta, wysypianie się (sen jest ważny dla prawidłowej pracy układu hormonalnego) oraz dbanie o codzienną dawkę ruchu. Wprowadź też do jadłospisu soję (ziarna, mleko sojowe czy ser tofu), siemię lniane i sezam.

Reklama

To źródła fitoestrogenów stymulujących produkcję hormonów żeńskich w organizmie. Jedz ryby morskie, np. śledzie i sardynki (tylko gotowane lub pieczone, bo smażenie niszczy witaminę D), jajka, pij jogurty naturalne. Polub sery dojrzewające, podroby, a zwłaszcza wątróbkę.

Zawarta w nich witamina D poprawia pracę jajników (podobnie jak beta karoten zawarty w warzywach). Do produkcji hormonów płciowych potrzebujesz też kwasów omega-3.

Ginekolog zapytał mnie, czy palę. Twierdzi, że jeśli tak, wcześniej mogę przechodzić menopauzę. Czy nie przesadza?

Twój ginekolog ma rację. Norwescy naukowcy udowodnili, że kobiety palące narażają się na menopauzę nawet przed 45. rokiem życia. Jej ryzyko jest, zdaniem badaczy, aż o 59 proc. wyższe niż u pań niepalących).

Menopauzę przyspiesza również kontakt z chemikaliami, nawet tymi zawartymi w perfumach, kremach czy pudrach. Z badań prof. Amber Cooper z Waszyngto- nu wynika, że częsty kontakt z substancjami o symbolach DDT, PCB, bisfenolem A czy ftalanami może przyspieszyć menopauzę o 4 lata! Znaczenie ma ponadto długotrwały stres, a także zespół przewlekłego zmęczenia, zaburzające wrażliwy układ hormonalny.

Niekorzystna jest również dieta bogata w wysoko przetworzone produkty, wyroby z białej mąki i słodycze. Wahania stężenia cukru rozregulowują gospodarkę insulinową, a co za tym idzie funkcjonowanie gruczołów wydzielających hormony płciowe.

Mam 47 lat. Od niedawna nie poznaję siebie samej! Stałam się płaczliwa, miewam nocne lęki. Zauważyłam też kłopoty z pamięcią. Co to może być?

Te objawy mogą być skutkiem utajonej choroby tarczycy albo depresji związanej z niedoborem serotoniny. Niezależnie od badań podstawowych (biochemicznych) oraz oznaczenia hormonów tarczycy warto zbadać również stężenie hormonów płciowych.

Płaczliwość i stany lękowe mogą być bowiem rzeczywiście związane z tzw. premenopauzą, poprzedzającą przekwitanie. Zmiany z nim związane mogą zachodzić między 45. a 55. rokiem życia (przeciętnie u Polek menopauza występuje w wieku 51 lat).

Ciężko przechodzę menopauzę. Męczą mnie uderzenia gorąca pojawiające się kilka razy dziennie i w nocy. Słyszałam, że wystarczy jakiś zastrzyk, by się ich pozbyć. Czy to prawda?

Rzeczywiście ostatnio naukowcy z uniwersytetów Northwestern i Illinois (USA) opublikowali wyniki swoich badań dowodzące, iż wstrzyknięcie małej ilości środka znieczulającego w okolice wiązki nerwów w szyi (tzw. zwoju gwiaździstego) znacznie zmniejsza nasilenie i częstotliwość uderzeń gorąca.

U ba danych podczas eksperymentu kobiet w okresie menopauzalnym aż o 52 proc. zmniejszyła się liczba uderzeń gorąca. Niestety metoda jest na razie dopiero testowana w USA. Nie wiadomo zatem, kiedy polscy lekarze zaczną ją stosować.

Może Ci jednak w dużym stopniu pomóc zażywanie preparatów wpływających na naczynia krwionośne, np. Cavintonu. Wypróbuj również działanie preparatów uspokajających z kozłkiem czy szyszkami chmielu.

Mam 58 lat. Ostatnią miesiączkę miałam 2 lata temu. Czy nie jest za późno na hormonalną terapię zastępczą?

Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia hormonalna terapia zastępcza (HTZ) jest bezpieczna jedynie dla kobiet, które rozpoczynają ją przed 60. rokiem życia.

Zapobiega rakowi jelita grubego, chorobom serca, osteoporozie, nadciśnieniu, zmniejsza ryzyko cukrzycy i miażdżycy (reguluje gospodarkę lipidową). HTZ może jednak nieść również istotne zagrożenia dla zdrowia. Przedyskutuj więc wszystkie za i przeciw ze swoim ginekologiem (i lekarzem rodzinnym) i zrób niezbędne badania.

Słyszałam, że stosowanie HTZ zwiększa ryzyko raka jajnika. Czy to prawda?

Wskazują na to wyniki ostatnich badań przeprowadzonych w Oxfordzie. Odkryto, że HTZ nieznacznie podnosi ryzyko raka jajnika (po pięciu latach przyjmowania hormonów na 1000 badanych kobiet odnotowano jeden dodatkowy przypadek zachorowania na raka jajnika).

Z wcześniejszych badań wynika, że HTZ nieznacznie zwiększa również ryzyko raka piersi, które jednak wzrasta z każdym rokiem stosowania hormonów. Z tego powodu brytyjscy eksperci zalecają stosowanie terapii zastępczej w możliwie najniższej dawce, przez najkrótszy czas.

Mam słabe kości, nie chcę jednak brać HTZ...

Naukowcy z National Research Center w Kairze odkryli, że spożywanie oleju lnianego poprawia gęstość kości.

Tak korzystnie działają kwasy omega-3 z nasion lnu, usprawniające proces tworzenia i mineralizacji kości. Uzupełnij więc jadłospis o olej lniany z pierwszego tłoczenia (spożywaj go na surowo).

Jak mogę bez hormonów łagodzić uderzenia gorąca i bicie serca, które nie daje spać?

Dość dobre efekty przynosi stosowanie preparatów na bazie izoflawonów sojowych czy np. pluskwicy groniastej (Femiflavon, Klimaktobon). Przy uderzeniach gorąca możesz też pić napar z szałwii i mięty pieprzowej.

Gdy masz skoki ciśnienia, ulgę przyniesie Ci picie herbatki z głogu i serdecznika, a kołatanie serca złagodzi napar z korzenia kozłka lekarskiego.

Warto wiedzieć

Po menopauzie wzrasta stężenie żelaza we krwi. Znika też problem z trądzikiem.

Codzienna dawka ruchu zapobiega uderzeniom gorąca, bezsenności oraz migrenie

Gdy spacerujesz, wydzielają się endorfiny, chroniące przed depresją.

Odkrycie, że przyczyną nowotworów mogą być wirusy, stało się przełomem w badaniach nad rakiem. Naukowcy udowodnili też kancerogenne działanie Helicobacter pylori.

Przedwczesną menopauzę mogą wywołać problemy z tarczycą, jajnikami i duża utrata wagi.

W kilka minut zyskasz pewność, czy już weszłaś w okres menopauzy

Jak wykonać test? Wystarczy, że pod strumień moczu podłożysz płytkę Menopauza Testu, a niemal od razu uzyskasz stężenie hormonu FSH świadczącego o pracy jajników. Test wykaże, czy wciąż jesteś płodna, czy też możesz zrezygnować z antykoncepcji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej