Kuracje dla zdrowia dziąseł

Są podporą dla naszych zębów. Dlatego, by zachować piękny uśmiech, musimy zatroszczyć się również o nie.

Reklama

Ewa Piasecka mgr farmacji, fitoterapeuta

Choroby dziąseł to oprócz próchnicy najpowszechniejsze schorzenia jamy ustnej. Najbardziej niebezpieczna jest paradontoza – przewlekła infekcja bakteryjna, która atakuje dziąsła. Nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji: utraty zębów, a nawet problemów z sercem, nerkami czy układem nerwowym.

Proste i naturalne sposoby pomogą zachować dziąsła w dobrej kondycji.

Domowe kuracje

Rumianek. Nalewka do płukania i okładów w zapaleniu dziąseł: 2 łyżki kwiatów zalewamy w słoiku szklanką spirytusu 70 proc., odstawiamy na 14 dni, przesączamy. 1-2 łyżeczki nalewki rozpuszczamy w szklance wody. Płuczemy jamę ustną 2 razy dziennie lub przykładamy namoczony nalewką gazik w formie okładu.

Szałwia. Przepis na odkażający napar. Aby go przygotować, wystarczy zalać łyżkę liści (świeżych lub suszonych) niepełną szklanką wrzątku i pozostawić na 10 minut. Herbatkę stosujemy jako płukankę 3 razy dziennie.

Warto wiedzieć: Skutecznym lekiem są też świeże listki szałwii. Przed zastosowaniem należy je rozgnieść, aby uwolnić z nich substancje czynne. Powstałą papką smaruje się bolące dziąsła 2-3 razy dziennie.

Czarna herbata. Zawiera kwas taninowy, który działa ściągająco, wysusza i zmniejsza ból. Torebkę zanurzamy we wrzątku. Przestudzoną przykładamy do chorego dziąsła na 10 minut.

Sól. Od wieków używana jest w leczeniu owrzodzeń oraz chorób gardła. Należy wymieszać 1/4 łyżeczki soli w szklance letniej wody. Roztworem płuczmy jamę ustną tak często, jak tylko jest to możliwe.

Nagietek. Łyżkę stołową suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku. Używamy do płukania dwa razy dziennie.

Zasady na co dzień

Dbamy o higienę szczoteczki. Musimy wymieniać ją co 2 miesiące. Po tym czasie staje się ona siedliskiem groźnych bakterii. Nigdy nie postawiajmy jej odkrytej, ale zaopatrzmy się w specjalne pokrowce lub pudełka na szczoteczki. Ważne, aby po myciu dobrze ją wypłukać i osuszyć.

Dobrze też wymienić szczoteczkę z twardym włosiem na tę z miękkim. Łagodniej traktuje dziąsła, a myje też skutecznie.

Zmieniamy nawyki. Zdrowie dziąseł to kolejny powód, by rzucić palenie – toksyny zawarte w papierosach działają na nie bardzo drażniąco. Warto też wzbogać dietę o owoce i warzywa, zawierające witaminę D, C oraz magnez – zmniejszają ryzyko paradontozy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej