Koniec z żylakami!

Wieczorem twoje nogi są spuchnięte i ciężkie? To mogą być pierwsze objawy niewydolności krążenia! Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka i jak radzić sobie z żylakami.

Reklama

■ Porozmawiaj ze swoją mamą. Pajączki są zazwyczaj dziedziczne. Bardzo często u córki i matki żylaki pojawiają się w tym samym wieku i mogą być podobnie umiejscowione. Warto więc znać rodzinne schorzenia i zawczasu przygotować się do walki z nimi. Jak to robić?

Zacznij się ruszać! Zaburzenia krążenia mogą być wynikiem naszego trybu życia. Największym zagrożeniem jest siedzący lub stojący tryb pracy – wtedy krew, zamiast krążyć w kończynach, zalega w nich. Może to doprowadzić do powstania zakrzepów.

Dlatego siedząc przy biurku, ruszaj nogami (np. unoś je, prostując w kolanach lub stawaj stopy na palcach). Co najmniej raz na godzinę wstań – idź po herbatę, odbierz dokumenty z drukarki, umyj ręce. Wygospodaruj 15–20 minut na spacer w ciągu dnia.

Odpowiednio dobieraj garderobę. Unikaj obcisłych ubrań, samonośnych pończoch i skarpet z mocnymi ściągaczami. Pomogą ci za to specjalne rajstopy i podkolanówki, które pobudzają właściwe krążenie (szukaj ich w aptekach). Noś wygodne buty z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą. Jeśli jest zbyt sztywna, np. drewniana, łydki nie pracują prawidłowo. Klapki i wysokie szpilki także nie poprawią kondycji nóg.

Łykaj suplementy z diosminą i rutyną. Co prawda dzięki nim nie pozbędziesz się żylaków, ale zapobiegną nasileniu się objawów. Wzmocnić naczynia krwionośne pomogą cytrusy – źródło diosminy, bogate w witaminę K awokado, brokuły i szpinak oraz zawierające witaminę C acerola, dzika róża i natka pietruszki.

Sposób na pajączki

Popękane naczynka na nogach są problemem zdrowotnym, ale także estetycznym. Istnieje na szczęście sporo metod na ich zamykanie. Wybór terapii należy skonsultować z lekarzem. Jakie masz możliwości?

1. Skleroterapia – wstrzyknięcie do naczynia krwionośnego preparatu powodującego zarastanie jego światła.

2. Elektoroterapia. Naczynka zamykają się na skutek dotknięcia specjalną elektrodą, która za pomocą prądu wysokiej częstotliwości powoduje koagulację tkanek. Nie jest to zabieg inwazyjny, ale skóra po nim jest lekko zaczerwieniona.

3. Laseroterapia. Światło lasera pochłaniane jest przez barwnik hemoglobiny, co powoduje termiczne zamykanie naczyń. W zabiegach wykorzystuje się m.in. lasery argonowe, neodymowe czy diodowe.

4. Kriochirurgia. Metoda polegająca na miejscowym zamrożeniu tkanek przy użyciu specjalnej aparatury i podtlenku azotu lub ciekłego azotu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Show
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej