Klimatyzacja może być groźna dla zdrowia

Sprawia, że znacznie łatwiej znieść upalne dni, jednak klimatyzacja może być groźna dla zdrowia.

Nagłe wychłodzenie organizmu może powodować infekcje górnych dróg oddechowych (w tym anginę). Do tego nieczyszczona klimatyzacja może przyczynić się do reakcji alergicznych czy spowodować groźne dla życia zakażenia bakteryjne.

Reklama

W klimatyzatorach może zagnieździć się bakteria legionella pneumophila, która powoduje chorobę podobną do zapalenia płuc. Objawy zakażenia to przewlekły kaszel, gorączka, zawroty głowy, ogólne osłabienie i mdłości. Żeby jej zapobiec, trzeba regularnie czyścić klimatyzatory i nawilżacze powietrza.

Urządzenia stacjonarne (w domach i biurach) powinny być sprawdzane (w zależności od zaleceń producenta i częstotliwości używania) co kilka tygodni lub miesięcy.

Za zimno

Jeśli na zewnątrz jest 30 stopni, klimatyzator ustawiony na 20 sprawi, że organizm doświadczy szoku. Łatwo wtedy o infekcje wirusowe i bakteryjne.

Chociaż raz w roku

Klimatyzację w samochodzie powinno się czyścić co 10 tysięcy km. Jeśli używasz jej rzadko, to raz w sezonie.

Zaufaj specjaliście

Czyszczeniem klimatyzatora powinien zajmować się wykwalifikowany pracownik, który oceni jego zużycie.

MLS

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej