Kiedy konieczna jest operacja stawu biodrowego?

Nowe metody niosą minimalne ryzyko powikłań. Warto więc sprawdzić, gdzie wykonuje się nowoczesne zabiegi refundowane przez NFZ.

Irena długo nie chciała przyjąć do wiadomości, że powinna zdecydować się na operację stawu biodrowego.

Reklama

– Mamo, coraz bardziej cierpisz, unikasz spacerów, wciąż siedzisz w domu... – mówiła 67-letniej matce jej córka Agata. – Nic mi nie jest – powtarzała Irena. – Po prostu pobolewa mnie biodro. Da się z tym żyć – mówiła córce. Ale tak naprawdę coraz trudniej było jej przespać spokojnie noc. Ból w stawie biodrowym nasilał się, nie dając zasnąć. W ciągu dnia mniej bolało, ale za to odzywały się problemy z kolanem. Irena brała środki przeciwbólowe, jednak jej wątroba coraz gorzej je tolerowała.

Często dokuczały jej nudności i niestrawność. Córka nie dawała jednak za wygraną. – Zarezerwowałam ci wizytę u dobrego ortopedy – zakomunikowała wreszcie matce. – Pójdziemy tam razem – dodała stanowczo. Irena miała już tak dosyć bólu i ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu, że przestała się upierać i zgodziła się na konsultację. – Proszę zrobić rentgen stawu biodrowego – powiedział specjalista po zbadaniu stawu. Ograniczenie jego sprawności było spore, niektóre ruchy sprawiały pacjentce ból.

– Panie doktorze, może jednak nie trzeba jeszcze operować tego biodra? – z nadzieją zapytała Irena. Bardzo się bała, bo jej sąsiadki nieraz opowiadały o cierpieniach ludzi leżących w szpitalu po zabiegach. – Nie powinna pani słuchać tych opowieści – przekonywał ortopeda. – Operacja stawu biodrowego, w przeciwieństwie do kolanowego, nie jest skomplikowana. Można wymienić staw bez naruszenia mięśni. Już po dwóch miesiącach będzie pani chodzić bez kul. Irena zgodziła się na zabieg. Musiała jednak poczekać w kolejce ponad trzy miesiące.

Uszkodzony staw wymienia się na nowy, wykonany z tytanu z powłoką z tworzywa syntetycznego – mówił ortopeda. – Jego trwałość ocenia się na ok. 20 lat, a ryzyko powikłań jest minimalne. NFZ refunduje implant, pobyt w szpitalu i rehabilitację pooperacyjną. Irenę zoperowano nową metodą bezcementową. Szew miał tylko 8 cm długości. Po zabiegu prawie nie czuła bólu, leki pomogły. Już po tygodniu opuściła szpital, chodząc o kulach. Jakie zalecenia otrzymała?

Przez 6 tygodni wstrzykuj heparynę rozrzedzającą krew. Zażywaj preparat witaminowy z żelazem, wapniem i witaminą D.

Po operacji przez około miesiąca śpij na wznak, nie kładź się na boku, nie siadaj na niskim stołku, nie noś butów na wysokim obcasie.

Ćwicz pod okiem rehabilitanta, jak najwięcej spaceruj, unikaj jednak zbytniego obciążania stawu (jeśli masz nadwagę, schudnij).

Po 6 miesiącach zrób kontrolny rentgen stawu biodrowego.

Opóźniając decyzję o operacji stawu biodrowego narażasz się na coraz większe bóle oraz postępujące niszczenie stawu. Efektem są przykurcze mięśni, prowadzące nawet do zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego, kręgów krzyżowych i problemów z chodzeniem.

Skutkiem bywa skrócenie kończyny, a ponadto zwyrodnienie kolana i deformacja stóp. Jak więc widać, chory staw biodrowy rzutuje na cały narząd ruchu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy operacja jest naprawdę konieczna, skonsultuj się z innym ortopedą i poproś o jego opinię (masz do tego pełne prawo).

Pamiętaj! Gdy pojawia się problem ze stawem biodrowym, warto odciążyć go kulą. Dzięki temu można zahamować proces niszczenia chrząstki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej