Kamica pęcherzyka żółciowego – bolesny problem

​Kamica pęcherzyka żółciowego to oznaka pojawienia się w pęcherzyku żółciowym kamieni złożonych z różnych substancji. Mimo tego że istnieje wiele ludowych metod na oczyszczanie woreczka, z tą sprawą należy zwrócić się do lekarza.

Jakie są objawy kamicy pęcherzyka żółciowego?

Choroba jest bardzo bolesna - pojawia się ból w dolnej części brzucha, a także zmiany przypominające grypę. Może nastąpić silna gorączka połączona z dreszczami, a także żółtaczka, która wynika z utrudnienia przepływu żółci przez kanał.

Kamica żółciowa - jak leczyć i zmniejszać częstotliwość ataków?

Najważniejszym elementem leczenia kamieni żółciowych jest zmiana diety. Stosuje się dietę lekkostrawną, a bezwzględnie przeciwwskazany jest alkohol. Dzięki niej można zmniejszyć tendencję do powstawania kamieni żółciowych. 

Reklama

Leki mają działanie objawowe i pomagają w przypadku bólu i stanu zapalnego. Jeśli pojawia się infekcja, lekarz zaleca stosowanie antybiotyków. 

Kamica pęcherza żółciowego często wymaga zabiegu usunięcia tego organu. Dzięki nowoczesnym metodom laparoskopowym można tego dokonać bez tworzenia rozległej blizny.

Inne metody rozpuszczania kamieni

Kamienie rozpuszcza się w przypadku, gdy nie można przeprowadzić zabiegu oczyszczenia lub wycięcia woreczka, a daje on poważne dolegliwości. 

Kamica pęcherzyka żółciowego może być usunięta dzięki lekom, jednak szansa na wyzdrowienie nie przekracza 70 procent, a leczenie trwa ponad rok. 

Nowoczesną metodą leczenia jest litotrypsja, podczas której kruszy się kamienie za pomocą urządzenia generującego ultradźwięki.

Kontrowersyjną metodą leczenia jest stosowanie MTBE. Ten związek jest bardzo toksyczny i musi zostać podany w odpowiednie miejsce.

Nawet po ustąpieniu objawów chory musi pamiętać o tym, by prawidłowo się odżywiać i regularnie badać stan dróg żółciowych. Problem może powrócić nawet wtedy, gdy pęcherzyk będzie wycięty. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej