Jak usunąć przepuklinę

Nawet niewielka przepuklina to stan alarmowy dla organizmu. W każdej chwili może dojść do jej uwięźnięcia, czego konsekwencją jest martwica jelita.

Pamiętaj! Ból w okolic pachwiny czy niebolesne zgrubienie w obrębie brzucha może wskazywać na przepuklinę. W diagnostyce najważniejsze jest USG.

Reklama

Kinga wybrała się sama na zakupy, bo mąż zachorował na grypę. Wrzuciła do wózka kilka puszek, kartonów z mlekiem, wyszła więc ze sklepu objuczona siatkami. Kilka dni później podczas kąpieli poczuła dziwną wypukłość przy pachwinie. Była tkliwa przy dotyku, ale ból nie nasilał się. Przez kilka dni wypukłość nie znikła. Kinga zauważyła natomiast, że powiększa się ona przy kaszlu, kichaniu, wysiłku fizycznym. Niepokoiło ją również ciągnięcie w podbrzuszu. Mąż doradził jej, by nie bagatelizowała tych objawów i udała się do lekarza rodzinnego. Skierował on pacjentkę na USG brzucha.

– Stwierdzam u pani przepuklinę – powiedział lekarz wykonujący badanie. – Powstaje ona w wyniku przemieszczenia się fragmentu jelita poza granice jamy brzusznej. Przyczyną jest osłabienie mięśni (do najsłabszych punktów należą okolice pępka oraz pachwiny). Przepuklinie sprzyjają również blizny po operacjach. Największym ryzykiem obarczone są osoby cierpiące na zaparcia, z dużą nadwagą oraz podejmujące znaczny wysiłek fizyczny. Gdyby doszło do uwięźnięcia przepukliny, spowodowałoby to niedrożność jelita i jego martwicę. Kinga została skierowana do chirurga, który zbadał ją palpacyjnie. – W miejscu przepukliny wyczuwam stwardnienie – stwierdził uciskając lekko pachwinę pacjentki. – Istnieje więc duże ryzyko uwięźnięcia przepukliny. Radzę jak najszybciej zdecydować się na zabieg.. Kinga została zoperowana metodą laparoskopową, zabieg trwał 1,5 godziny. 3 dni później wróciła do domu. Jakie zalecenia otrzymała?

Przez 6 tygodni unikaj wysiłku – dźwiganie, sięganie wysoko do szafek, wykonywanie gwałtownych ruchów może spowodować pęknięcie szwów.

Jeśli w operowanym miejscu odczuwasz ból, zażywaj środki na bazie paracetamolu czy ibuprofenu.

Blizny po zabiegu smaruj kremem na bazie cebuli (Cepanem).

Stosuj dietę lekkostrawną, za- pobiegającą wzdęciom i zaparciom. Jedz dużo warzyw i niezbyt słodkich owoców, zaś mało mięsa i żółtych serów. Ogranicz słodycze, zastąp je musami owocowymi, ki- sielem z żurawin.

Jaki zabieg najlepszy?

Jeśli przepuklina jest niewielka (nie przekracza 4 cm), lekarz może zastosować prostszą metodę polegającą na zespoleniu wrót przepuklinowych poprzez założenie szwów, które ulegają wchłonięciu. W przypadku dużej przepukliny, o wrotach przekraczających 5 cm, zabieg jest bardziej skomplikowany. Trzeba założyć specjalną siatkę umacniającą wrota i, ewentualnie, uszkodzony odcinek jelita. Siatka ta wykonana jest zwykle z tworzywa sztucznego. Po zabiegu można przez dłuższy czas odczuwać dyskomfort, ale dolegliwości z czasem ustępują.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej