Jak uniknąć infekcji gardła, zatok i uszu

Kiedy pływać i nurkować w morzu, jeździć na rowerze, skakać ze spadochronem, jak nie w lecie? Ale słońce, woda i wiatr sprzyjają infekcjom gardła, zatok, uszu i oczu

Barotrauma powstaje, gdy szybko zmienia się ciśnienie

Uraz ciśnieniowy najczęściej występuje podczas lotu samolotem, lotu na lotni, skoku ze spadochronem oraz podczas nurkowania. Dochodzi do tego wtedy, gdy trąbka słuchowa i ujścia zatok są zablokowane przez stan zapalny i obrzęk. Aby nie doszło do uszkodzenia zatoki w trakcie zmian ciśnienia, musi być zapewniony kontakt zatoki z jamą nosową. Objawia się bólem ucha, niedosłuchem, rozpieraniem w okolicy nosa, bólem głowy.

Na tę dolegliwość szczególnie narażone są osoby z przewlekłym zapaleniem zatok, skrzywioną przegrodą nosa, przerostem małżowin nosowych lub migdałka gardłowego. W takich wła śnie przypadkach trzeba dą żyć do zmniejszenia obrzęku i stanu zapalnego, stosując krople obkurcz ające do nosa. Należy też często przełykać ślinę i przedmuchiwać trąbki słuchowe, np. żując gumę.

Reklama

Nie należy nurkować przy stanach zapalnych dróg oddechowych i uszu.

Efekt takiego postępowania może być opłakany.

Jeśli do ucha dostanie się owad, może dojść do uszkodzenia przewodu słuchowego zewnętrznego, a nawet nadwerężenia błony bębenkowej. To wyjątkowo nieprzyjemne doznanie wymaga szybkiej wizyty u laryngologa. Lekarz usunie owada i zaleci odpowiednie leczenie. Może okazać się konieczne stosowanie kropli do uszu zawierających antybiotyk. Pamiętaj jednak, by nie wlewać niczego do ucha! Jeżeli doszło do uszkodzenia błony bębenkowej, stan może się pogorszyć.

Gdy podczas pływania w morzu czy basenie do uszu dostanie się woda należy delikatnie osuszyć zewnętrzny przewód słuchowy w okolicy małżowiny.

Nie należy stosować patyczków do uszu, ponieważ mogą podrażnić

Dobrym zalecanym sposobem przyspieszającym osuszenie ucha jest przechylenie głowy na stronę zalanego przez wodę ucha i wykorzystanie rogu ręcznika.

Gdy nieprzyjemne uczucie zatkanego ucha utrzymuje się i pojawi się ból, może to być sygnałem postępującego stanu zapalnego. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Wakacje sprzyjają zapaleniom spojówek

Mogą być bakteryjne, wirusowe, alergiczne.

Może je spowodować obecność ciała obcego, ziaren piasku, pyłu, owadów. Objawami są: zaczerwienienie oczu oraz dokuczliwe swędzenie i pieczenie. Można wtedy oko przepłukać solą fizjologiczną lub wodą (mineralną niegazowaną). Jeśli to nie pomaga, lepiej udać się do okulisty.

Na czas podróży lepiej zakleić oko, co zmniejsza w dużym stopniu ruchy gałki ocznej. To z kolei zapobiega dodatkowym uszkodzeniom rogówki. Ważne, by nie próbować wyciągać piasku chusteczką czy palcem, nie trzeć oka.

Warto pamiętać, że w 90 proc. przypadków urazom oczu zapobiegają okulary ochronne!

Latem szczególnie łatwo o anginę

Nagłe zmiany temperatury powodują chwilowe spadki odporności. To wystarczy, by choroba  zaatakowała. Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, najczęściej wywołane przez bakterie paciorkowca z grupy A.

Czasem miesiącami mieszkają one w nosie lub gardle i nie wywołują żadnych szkód, jednak w sprzyjających warunkach dają się we znaki. Objawami są: silny ból gardła, utrudnione połykanie, gorączka, dreszcze, zmiany miejscowe na migdałkach (m.in. śluzowo-ropne naloty, rozpulchnienie i zaczerwienienie migdałków podniebiennych).

Angina może wywołać ropne zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków. Chorobę w ciągu kilku dni wyleczy antybiotyk przepisany przez internistę. Należy zawsze przepisaną kurację przyjmować tak długo, jak zalecił lekarz. Przerwanie kuracji lub zaniechanie może doprowadzić do ciężkich powikłań (choroby stawów, nerek, serca), zagrażających nawet życiu (sepsa).

Szybka pomoc

1. Szybka pomoc – Gdy sytuacja wymaga szybkiej interwencji i potrzebna jest konsultacja laryngologa, należy się udać do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) pełniącego w danym dniu dyżur. Informacje, gdzie się znajduje w danym województwie i mieście, znajdziesz pod tel. 12 194 39 oraz na stronach: www.nfz.gov.pl i www.coit.com.pl.

2. W niedzielę i święta – Jeśli konsultacja lekarska potrzebna jest w święto lub w nocy, skorzystajmy z Nocnej Pomocy Lekarskiej. Musimy pojechać tam sami, lekarz przyjeżdża tylko w wyjątkowych sytuacjach. Dokąd się udać i gdzie znajdują się punkty Nocnej Pomocy Lekarskiej – informacji szukaj: www.nfz.gov.pl, www.coit.com.pl, tel. 12 194 39.

3. Gdy zagrożone jest życie – W sy tuacji zagrożenia życia należy zadzwonić pod numer 999 (bez numeru kierunkowego) do pogotowia ratunkowego lub pod 112, czyli europejski numer ratunkowy. Zawsze można też skorzystać z prywatnej opieki medycznej. W zależności od usługi zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Miej zawsze pod ręką

1. Sól fizjologiczna przyda się do przepłukania worka spojówkowego oka lub powierzchni gałki ocznej, np. na plaży, gdy do oczu dostanie się piasek.

2. Przy uchu pływaka pomocny okaże się Dolphiner spray do uszu po pływaniu. W kontakcie z zalegającą w uchu wodą preparat przyspieszy jej parowanie.

3. Środek do dezynfekcji niewielkich ran i skaleczeń – Octenisept to nowoczesny środek odkażający w sprayu (nie szczypie w zetknięciu ze skórą). Do otarć i niewielkich ran warto mieć pod ręką Dermatol. Jest to proszek przyspieszający gojenie do stosowania zewnętrznego. Posypuje się nim rany i owrzodzenia.

Leczenie za granicą

Wyjeżdżając na urlop za granicę do państw członkowskich UE/EFTA nie zapomnij o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia do korzystania z opieki medycznej w innym państwie w razie nagłej potrzeby.

Warto mieć też wykupione dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Nagłych przypadków nikt nie planuje, ale ten, kto choć raz wymagał pomocy lekarskiej w innym kraju wie, jak ważna jest szybka i sprawna pomoc.

Dr n. med. Michał Michalik, specjalista otolaryngologii, Centrum Medycznego MML

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej