Jak stosować antybiotyki

Mam częste zapalenia zatok i łykam już kolejny antybiotyk. Czy nie powinnam zmienić sposobu leczenia?

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Poproś lekarza o skierowanie na badanie na posiew z antybiogramem. Z miejsca, gdzie rozwinęło się zakażenie pobiera się próbkę wydzieliny.

Reklama

Dzięki temu można ustalić, jaki drobnoustrój jest przyczyną infekcji i sprawdzić, które antybiotyki go zniszczą. Przyjmowanie tego typu leków bez tego badania jest ryzykowne, gdyż Twoja choroba może być wywołana zakażeniem wirusowym, a wtedy antybiotyk nic nie pomoże. Leki te niszczą wyłącznie bakterie, prątki gruźlicy i grzyby.

Słyszałam o bakteriach, które są już całkowicie odporne na antybiotyki. Może więc nie warto się tak leczyć?

Jeśli będziesz chora i lekarz wykryje chorobę wywołaną zakażeniem bakteryjnym, na pewno przepisze Ci antybiotyk.

Powinnaś wtedy wziąć całą dawkę. To prawda, że istnieją bakterie oporne na wiele antybiotyków. Wykryto je ostatnio w Nowej Zelandii.

To bardzo niebezieczna Klebsiella pneumoniae. Wytwarza enzymy rozkładające antybiotyki.

Lekarze podejrzewają, że to efekt niewłaściwego i zbyt częstego przyjmowania antybiotyków. Prof. Andrzej Gładysz, były Krajowy Konsultant ds. Chorób Zakaźnych, apeluje, by przyjmować je tylko w sytuacjach koniecznych.

Od kilku dni łamie mnie w kościach i mam gorączkę. Czy to jest przeziębienie, czy może grypa? Może powinnam wziąć antybiotyk?

Rozróżnienie grypy i przeziębienia nie zawsze jest proste, ale może w tym pomóc ob- serwacja rozwoju i stopnia nasilenia dolegliwości. Przeziębienie charakteryzuje się łagodnym początkiem i stopniowym narastaniem objawów, a przy grypie następuje nagłe pogorszenie samopoczucia i wyso- ka gorączka – tłumaczy tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, konsultant kampanii „Zwalczmy grypę”.

Po zakończeniu kuracji antybiotykowej lekarz kazał mi pić jogurt lub kefir. Dlaczego?

Antybiotyki niszczą nie całą florę bakteryjną. Organizm jest mocno wyjałowiony, trzeba więc jak najszybciej te florę odbudować, przyjmując kwas mlekowy.

Może mieć on postać jogurtów, kefiru lub preparatów takich jak: lacidofil, trilac, lakcid i inne. Pierwszą dawkę należy rozpocząć już w trakcie przyjmowania antybiotyku i kontynuować po zakończeniu kuracji nawet przez dwa tygodnie.

Gdy zażywasz antybiotyk probiotyki powinnaś przyjmować ok. 2h później. Jeśli masz skłonność do zakażeń pochwy, w trakcie kuracji antybiotykowej stosuj dopochwowy preparat probiotyczny. Lekarz przepisze Ci doustne tabletki przeciwgrzybicze.

Często boli mnie gardło, ale bronię się przed przyjmowaniem antybiotyków. Lekarz powiedział mi, że mogę mieć martwicę gardła. Czy to prawda?

Lekarz ma rację. Nieleczone bakteryjne zapalenie gardła może skutkować groźnymi powikłaniami – u osób młodych zespołem Lemi- erre’a (tzw. martwicą), czyli ogólnoustrojowym zakażeniem organizmu. Poproś lekarza, by pobrał wymaz z gardła, wykonał antybiogram i zastosował odpowiednie leczenie. Są sytuacje, gdy przyjmowanie antybiotyku jest bezwzględnie konieczne!

Jestem po kuracji antybiotykowej i nadal czuję się źle. Dlaczego?

Antybiotyk nie zawsze działa od razu. Wiele zależy od rodzajów szczepów bakterii, które Cię zaatakowały i od tego, jak często wcześniej leczyłaś się antybiotykami.

Jedne antybiotyki działają jednocześnie na wiele typów bakterii (np. tetracykliny), inne zwalczają tylko określone drobnoustroje (np. penicylina). Kilka lat temu pojawiły się antybiotyki trzydniowe, które powoli się wchłaniają i działają przez 7 dni.

Słyszałam, że już wkrótce antybiotyki zastąpią fagi. Co to jest?

Fagi są to wirusy, które przyklejają się do bakterii i wstrzykują do środka swój materiał genetyczny. W komórce bakterii rozpoczyna się produkcja cząsteczek faga, które rozsadzają bakterię od wewnątrz, niszcząc ją.

Największe „laboratorium fagowe” znajduje się we Wrocławiu – według jego danych w Polsce tą metodą leczonych jest kilka tysięcy pacjentów rocznie. Trwają też poszukiwania nowych technologii, które umo żliwiłyby substancji leczniczej rozprawienie się z bakterią na poziomie komórki. Przyszłością są układy elektroniczne z biologicznym fragmentem, które będą rozpoznawały i zabijały bakterie.

Ekspert radzi

Zdjęcie

/Arch./Fotolia
/Arch./Fotolia

Zażywanie antybiotyku w czasie grypy, może zaszkodzić – niszcząc naszą florę bakteryjną.

Posiłek bogaty w węglowodany, zmniejsza przyswajanie antybiotyku

Antybiotyki popijaj wodą. Inne napoje mogą wejść z nimi w szkodliwe reakcje chemiczne

Czym można zastąpić antybiotyk?

Gdy po antybiotyku pojawią się biegunka lub mdłości, skonsultuj się z lekarzem

Jeśli jesteś przeziębiona, źle się czujesz, możesz zastosować środki, które są naturalne, a działają jak antybiotyki.

Czosnek zawiera allicynę, która ma silne działanie bakteriobójcze. Jest ona bardzo nietrwała, dlatego czosnek najlepiej jeść świeży, posiekany lub wyciśnięty.

Cebula – ma działanie przeciwbakteryjne. Zabija głównie Bacillus subtilis, Salmonellę, E. coli.

Olejki: eukaliptusowy, tymiankowy, szałwiowy i świerkowy. Używa się ich do inhalacji i przemywania w proporcji 5 kropli na 0,5 szklanki wody. l Miód niszczy bakterie Gram- dodatnie, Gram-ujemne oraz grzyby z rodzaju Candida.

Sięga po antybiotyk, gdy musi

Uważa, że zbyt częste ich podawanie osłabia naturalną odporność organizmu i zwyczajnie może szkodzić. Jest przekonana, że w walce z chorobą mogą pomóc metody naturalne, np. jedzenie czosnku lub picie syropu z cebuli i miodu. Aktorka stosuje antybiotyki tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej