Jak sobie ulżyć, gdy bolą plecy

Nawet co drugi Polak twierdzi, że dokuczają mu bóle pleców. U co siódmego dolegliwości są tak silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Dlaczego tak się dzieje? Lekarze są zdania, że jest to efekt siedzącego trybu życia i braku wysiłku fizycznego, ale też chodzenia w butach na wysokich obcasach, a nawet nieodpowiedniego łóżka.

Reklama

Początkowo dolegliwości nie są uciążliwe i same mijają. Jeżeli jednak nawracają, trzeba zasięgnąć porady ortopedy. Istnieje bowiem ryzyko, że to objawy rozwijającej się choroby kręgosłupa, np. wypadnięcia lub ześlizgnięcia kręgów, choroby zwyrodnieniowej lub infekcji w jego obrębie, np. rdzeniowego ropnia nadtwardówkowego, zapalenia krążka lub szpiku itp.

Boli kręgosłup? Reaguj od razu!

Gdy zaczynają boleć cię plecy, przede wszystkim daj im odpocząć. Wyciągnij się na podłodze i poleż trochę. Jeżeli pozostaniesz przez pewien czas w takiej pozycji, kręgi mogą same się rozsunąć i powrócić do właściwego położenia.

Należy również zwrócić uwagę na to, że gdy plecy bolą, najczęściej pochylamy się, by poczuć ulgę. To reakcja instynktowna. Ale powodujemy wówczas nierówne obciążenie kręgosłupa, a to z kolei źle wpływa na biodra i kolana.

Nie zdziwmy się więc, jeżeli z czasem do niewyleczonych pleców dołączą bolące stawy.

Dwa ćwiczenia, które pomogą ci dbać o plecy

Połóż się na plecach na łóżku. Zegnij kolana. Nie odrywając ramion i pleców od podłoża, przełóż złączone nogi na prawą stronę. Wytrzymaj chwilę w tej pozycji i połóż je na lewą stronę.

Leżąc na brzuchu na podłodze, ugnij przedramiona i ułóż je wzdłuż ciała. Delikatnie prostuj łokcie, aby plecy trochę się odchyliły. By poczuć mocniejsze rozciąganie, zadrzyj do góry brodę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej