Jak rozpoznać zapalenie stawu barkowego?

Nie uderzyłam się ani też nie przedźwigałam. A bark bolał tak, że nie mogłam ruszyć lewą ręką.

Nacierałam go maściami rozgrzewającymi, przeciwbólowymi i łykałam leki. Ból ustępował, ale znów powracał. Coraz silniejszy. Wybrałam się więc do ortopedy.

– Dokucza mi tak silny ból barku, że nie mogę ruszać lewą ręką. Nie wiem, co mogło wywołać takie dolegliwości? – Może to być zapalenie stawu barkowego. Powoduje je siedzący tryb życia, który osłabia mięśnie obręczy barkowej.

Reklama

Niekiedy takie skutki przynosi uraz, nagłe dźwignięcie, stres lub wychłodzenie organizmu – wyjaśnił lekarz.

– Myślałam, że po smarowaniu ból sam przejdzie... – Smarowanie wpływa korzystnie na mięśnie okalające staw. Ból się zmniejsza, ale stan zapalny nie cofa.

Pacjent odczuwa ciągły dyskomfort

Przeciwnie, obejmuje torebkę stawową, ścięgna i cały staw. Pacjent odczuwa ciągły dyskomfort. – To co mam robić? – Najpierw badania. Oprócz morfologii krwi i moczu, potrzebne jest RTG kręgosłupa i chorego barku oraz USG.

– Panie doktorze, czy tylko ja mam pecha? – Nie. Choroba często dokucza paniom w wieku 40-60 lat. Badania potwierdziły, że jest to zapalenie stawu barkowego. – Wypiszę od razu skierowanie na tzw. blokadę. To seria zastrzyków, które podaje się do barku lub okolicy podbarkowej. Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Jakie zabiegi są konieczne

Dopiero potem, kiedy ustąpi najsilniejszy ból, możliwa jest rehabilitacja. – Jakie zabiegi mnie czekają? – Najczęściej kieruję na jonoforezę. Dobre efekty przynoszą ultradźwięki oraz laser. Światło laserowe przyśpiesza regenerację komórek, pobudza krążenie. – I ból całkiem ustąpi?

– Owszem, ale potem niezbędne są ćwiczenia. Chodzi o przywrócenie sprawności ruchów i wzmocnienie mięśni. Bark już mnie nie boli. Ale aby zapobiec dolegliwościom, przestałam nosić na ramieniu ciężką torbę. Zamieniłam ją na mniejszą i lżejszą.

Gdy ból barku nie ustępuje

Przydatne badania: Najbardziej pomocny jest rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Niekiedy konieczna jest operacja, tzw. artroskopia. Pozwala ona usunąć okruszki kości tkwiące w stawie wywołujące stan zapalny i powodujące nieustanny ból.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Bella Relaks
Więcej na temat:

Zobacz również