Jak prawidłowo rozpoznać i leczyć nerwicę? Jakie są sposoby leczenia?

Reklama

Trzydziestoletnia pani Maria od paru lat skarżyła się na bóle głowy, którym towarzyszyło drętwienie rąk. Dolegliwości występowały w różnych sytuacjach, niekiedy codziennie, by potem nie pojawić się przez kilka tygodni.

Ze względu na trudną sytuację w pracy i problemy rodzinne pacjentka często odczuwała lęk. Była konsultowana przez neurologa i ortopedę, miała wykonany rezonans magnetyczny głowy i kręgosłupa szyjnego, USG nadgarstków oraz elektromiografię i elektroneurografię kończyn górnych.

Wyniki badań były prawidłowe, a konsultacje specjalistów wykluczyły organiczne przyczyny dolegliwości. Pacjentkę skierowano więc do poradni zdrowia psychicznego, gdzie rozpoznałem u niej zaburzenia nerwicowe. Zaleciłem przyjmowanie leku przeciwdepresyjnego i zaproponowałem psychoterapię.

Zaburzenia ujawnić mogą się w trzech obszarach

Nerwica to określenie grupy zaburzeń psychicznych, które dotyczyć mogą trzech aspektów naszego funkcjonowania. Pierwszą grupą są objawy ze strony ciała (tzw. somatyczne). Najczęstsze z nich to napięciowe bóle głowy, bóle brzucha i kręgosłupa, zawroty głowy i kołatania serca, fale gorąca, silne duszności i drętwienie kończyn.

Przy znacznie nasilonym stopniu zaburzeń u chorych dojść może nawet do zaburzeń wzroku i słuchu, przemijających niedowładów kończyn, utraty przytomności czy ataków rzekomopadaczkowych.

Drugą grupą objawów nerwicowych są zaburzenia funkcji poznawczych: pogorszenie pamięci i koncentracji, trudności w uczeniu się, nieracjonalne myśli, których choremu trudno się pozbyć, natręctwa, czyli obsesyjny przymus wykonywania różnych czynności.

W sferze emocji nerwica najczęś ciej wiąże się z niepokojem, który nie ma uświadomionego źródła, silnym obniżeniem nastroju, spadkiem motywacji i apatią. Chory wykazuje się chwiejnością emocjonalną, często bywa poirytowany. Jego stan pogarszają problemy ze snem, a zwłaszcza z zasypianiem.

Postawienie dobrej diagnozy może trwać całe lata

Rozpoznanie i leczenie nerwicy nie jest proste. W związku z tym, że jej objawy bywają tak różne, by nie przeoczyć innej choroby, najpierw wykluczyć należy przyczyny organiczne. Dlatego rozpoznanie zaburzeń nerwicowych często poprzedzone jest miesiącami, a czasem wręcz latami wizyt u specjalistów i dziesiątkami badań.

Jeśli któryś ze specjalistów już na etapie diagnostyki zacznie podejrzewać nerwicę, może włączyć podstawowe leczenie farmakologiczne. Zwykle jest to lek przeciwdepresyjny.

Obecnie chorzy zwyk le otrzymują lek z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (np. amitryptylinę) lub SSRI (np. sertralinę, citalopram). Jeśli choro bie towarzyszy silny lęk, w pierwszym etapie leczenia wskazane jest podanie benzodiazepiny, np. alprazolamu, jednak jego przyjmowanie nie powinno trwać dłużej niż 2 tygodnie.

Poza leczeniem farmakologicznym często konieczna jest psychoterapia. Ponieważ chorzy często mają trudności z zaakceptowaniem diagnozy, bywa ona żmudna.

Wypróbuj metodę BRT

Biorezonans, czyli BRT, to metoda wykorzystująca naturalne promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez ludzki organizm. Komputer urządzenia analizuje to promieniowanie, a na stępnie identyfikuje nieprawidłowości związane z chorobą.

Potem tworzy nowy wzór pro mieniowania, które ma wytłu mić to nieprawidłowe i wzmoc nić prawidłowe.

W ten spo sób leczyć można schorzenia praktycznie każdego narządu i układu: krążenia (choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca), oddechowego (astma, POChP, niewydolność oddechowa), nerwowego (różne choroby mózgu, nerwicę, depresję, nałogi), ruchu (chorobę reumatyczną, zwyrodnieniową sta wów i kręgosłupa), pokarmowego (choroby żołądka, wątroby, trzustki i jelit). BRT pomaga także w odczulaniu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej