Jak pozbyć się hemoroidów?

Do rozwoju hemoroidów, tj. żylaków odbytu, przyczyniają się m.in.: zła dieta, a zwłaszcza małe ilości błonnika, zbyt małe ilości wypijanej wody i siedzący tryb życia. Typowe objawy choroby hemoroidalnej to świąd i pieczenie okolic odbytu oraz jasnoczerwone ślady krwi w stolcu, na papierze toaletowym czy bieliźnie.

Reklama

U większości pacjentów początkowo hemoroidy nie powodują dolegliwości. Zauważa się je dopiero, gdy pojawiają się ślady krwi. Pieczenie, egzemy, świąd czy uczucie niekompletnego wypróżnienia mogą być kolejnymi symptomami powstawania hemoroidów.

Krew w stolcu

Przyczyną krwawienia z przewodu pokarmowego nie zawsze muszą być hemoroidy. Obecność krwi w stolcu może też świadczyć o krwawieniu z przewodu pokarmowego. Po kolorze krwi możemy zorientować się, gdzie ma swój początek.

Im wyżej w przewodzie pokarmowym znajduje się źródło krwawienia, tym krew jest ciemniejsza. Jasnoczerwona pochodzi z końcowego odcinka jelita, głównie z jelita grubego, odbytnicy i okolicy odbytu. Najczęściej źródłem krwawienia są wtedy hemoroidy, polipy czy uchyłki jelita, ale może być to także guz nowotworowy.

O czym świadczy krew w stolcu?

Początkowo rak jelita grubego nie daje dolegliwości bólowych, a domieszka krwi w stolcu może być jego pierwszym objawem. Jasnoczerwone krwawienia wywołują też takie choroby, jak dur brzuszny, czerwonka bakteryjna lub pełzakowata.

Z kolei czarny stolec będzie świadczył o krwawieniu z żołądka lub dwunastnicy – jak przy czynnym wrzodzie. Pamiętajmy, że nawet niewielka, ale długotrwała utrata krwi z przewodu pokarmowego może doprowadzić do anemii z powodu niedoboru żelaza.

Dlatego od razu po zaobserwowaniu krwi w stolcu idźmy do lekarza pierwszego kontaktu. Proste badanie palcem przez odbytnicę często rozwiewa wątpliwości związane z postawieniem diagnozy.

Dieta, ruch, zioła na hemoroidy

Zdaniem lekarzy proktologów, zajmujących się chorobami jelita grubego i odbytnicy, ryzyko choroby hemoroidalnej można zmniejszyć, zmieniając styl życia, wprowadzając zdrową dietę i ruch.

Dietetycy podkreślają, że osoby cierpiące na hemoroidy jedzą za dużo mięsa, białego pieczywa, słodyczy oraz tłustych, smażonych i ciężkostrawnych potraw.

Zdecydowanie za mało jest w ich diecie błonnika usprawniającego pracę jelit.

Przy hemoroidach musimy się też więcej ruszać...

Może to być spacer, marsz, pływanie, rozsądna gimnastyka. Ważne, by robić to regularnie, zwłaszcza w wieku dojrzałym, bo wtedy właśnie pojawiają się tendencje do powiększania się hemoroidów. Podczas każdej siedzącej pracy, co jakiś czas, powinno się przejść kilka kroków. Warto pamiętać, że ruch pomaga również w walce z otyłością i sprzyja sprawnemu funkcjonowaniu układów trawienia i wydalania.

Doraźnie ulgę mogą przynieść nasiadówki w naparze szałwii. Można kilka razy dziennie przemywać odbyt wywarem z korzenia rdestu wężownika lub wodą oczarową, zmieszaną z 4 kroplami nalewki z nagietka. Warto stosować łagodne środki przeczyszczające, np. herbatkę z liści senesu.

Jakie zabiegi?

Gdy wszystkie te środki zawiodą, stosuje się metody zabiegowe. Jedną z najchętniej stosowanych przez lekarzy jest metoda Long, czyli usunięcie guzka specjalnym urządzeniem chirurgicznym. Na hemoroidy można też nakładać specjalne gumki dla umożliwienia przepływu krwi, co powoduje zasychanie i odpadanie guzków krwawniczych.

Coraz bardziej popularnym zabiegiem jest też skleroterapia, czyli wstrzyknięcie do guzka specjalnej substancji, która powoduje jego obumarcie. Czasem stosuje się także wymrażanie lub fotokoagulację guzków krwawniczych.

W najcięższych przypadkach wykonywana jest operacja chirurgiczna metodą Milligana-Morgana.

Kuracja śliwkami na zaparcia i hemoroidy

Gdy cierpimy na zaparcia, jedzmy śliwki. Owoce te działają łagodnie przeczyszczająco.

Kuracja jest prosta. Wystarczy zjadać codziennie kilka suszonych śliwek przez około 2 tygodnie. Owoce można zalać wrzątkiem i zostawić do następnego dnia.

Zawarty w śliwkach błonnik reguluje pracę jelit i wiążąc tłuszcz, obniży poziom cholesterolu. Zmniejszy też uczucie łaknienia.

Ważne! Śliwki mają dużo potasu i pomagają w terapii nadciśnienia.

Prawidłowo siadaj na toalecie

Przed przewlekłymi zaparciami i hemoroidami oraz chorobami jelita grubego ochroni nas... prawidłowe siadanie na toalecie.

Okazuje się, że pozycja, do której przywykliśmy, nie jest całkiem naturalna i z czasem może narazić nas na problemy zdrowotne. W trakcie wypróżniania się lepiej jest przykucnąć, podstawiając pod nogi np. podnóżek.

Gdy kucamy, odbytnica jest ustawiona pionowo, co sprawia, że wypróżniamy się o wiele łatwiej, dokładniej i przyjemniej. Taka pozycja jest bowiem zgodna z naszą fizjologią.

Dieta z błonnikiem, by zapobiec hemoroidom

To podstawa w zapobieganiu chorobie hemoroidalnej i łagodzeniu objawów.

Najważniejszym źródłem błonnika są warzywa i owoce, a także kasze (m.in. jaglana, gryczana, pęczak), pieczywo razowe. Jak najczęściej włączajmy do diety makarony z mąki pełnoziarnistej oraz pełnoziarnisty ryż.

Jedzmy też owsiankę. Najbogatsze w błonnik są warzywa surowe i zielonolistne, np. sałata, szpinak, rukola. Nie mniej ważne są także warzywa strączkowe, np. groch, fasola, soczewica, zielony groszek.

Co przyniesie ulgę przy hemoroidach?

1. Przy nieoczekiwanym zaostrzeniu dolegliwości pomaga ułożenie nóg powyżej poziomu bioder.

2. Ulgę przynosi też przyłożenie na kilka sekund okładu z pokruszonego lodu lub zimnej wody.

3. Bardzo przydaje się łagodząca maść lub czopki (np. Posterisan).

4. Nie należy wstrzymywać parcia na stolec. Może to zaostrzyć dolegliwości oraz zwiększyć ryzyko uszkodzenia i krwawienia z hemoroidów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej