Jak pokonać ból ramienia

Zespół bolesnego barku, rozwijający się po szarpnięciu czy innym pozornie niegroźnym urazie ramienia, prowadzi do nieodwracalnych następstw.

Na początku ból był niewielki. Iwona odczuwała go tylko wtedy, gdy musiała sięgnąć do szafy. Stopniowo jednak dolegliwości 37-latki stawały się coraz bardziej dokuczliwe. – Musisz iść do lekarza – zadecydował jej mąż, Krzysztof.

Reklama

Ortopeda zbadał ruchomość stawu pacjentki. Przy próbie uniesienia ramienia Iwona aż zasyczała z bólu! Lekarz stwierdził znaczne napięcie mięśni, a także obrzęk wokół stawu barkowego.

– Przyczyną sporego już u pani ograniczenia ruchu ramienia jest przebyty uraz – stwierdził.

Iwona przypomniała sobie, że jakieś trzy miesiące wstecz, robiąc porządki na pawlaczach, zachwiała się i, by nie spaść ze stołka, mocno chwyciła za uchylone drzwiczki. Szarpnięcie było dość silne, ale ból niezbyt dawał się we znaki. – Do urazu dochodzi zazwyczaj w trakcie czynności, którą bardzo rzadko wykonujemy – wyjaśniał ortopeda. – Powoduje ona nagłe przeciążenie mięśni i ścięgien, a następnie stopniowo zmiany w obrębie tkanek miękkich stawu ramiennego. Usztywnieniu ulega torebka stawowa

Pogrubieniu i usztywnieniu ulega torebka stawowa, a konsekwencją jest duże ograniczenie zakresu ruchów. Jeśli rehabilitacja nie zostanie wdrożona w porę, może dojść do trwałych uszkodzeń, tworzą się bowiem zrosty.

W efekcie ręki nie można już unieść powyżej linii ramienia. Ortopeda dał Iwonie skierowanie na USG stawu ramiennego. Badanie to wykazało uszkodzenie ścięgien 4 niewielkich, lecz ważnych mięśni, budujących tzw. stożek rotatorów. U pacjentki stwierdzono także rozległy stan zapalny kaletki podbarkowej.

Na ekranie widać było jej wyraźne pogrubienie, a w środku zalegał płyn.

Lekarz dał Iwonie skierowanie na krioterapię uśmierzającą ból, a także na zabiegi rehabilitacji. Jakie inne zalecenia dostała pacjentka?

Okresowo noś stabilizator

«Jeśli rehabilitant uzna, że jest to konieczne, okresowo noś stabilizator zabezpieczający bark i ramię przed urazami. Kupisz go w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. Szybko jednak z niego zrezygnuj, by nie doszło do niepotrzebnych przykurczy mięśni.

« Gdy ból utrudnia ćwiczenia z rehabilitantem, zażywaj leki przeciwbólowe (Zaldiar, Tramal, Tramadol), możesz też zamiennie stosować kremy, maści czy żele do smarowania, np. Końską Maść forte cold, żele Reparil, Reumoterapię.

«Zaleca się również okłady z lodu. Przykładaj je na 15 minut, np. rano i wieczorem. W ten sposób łagodzisz stan zapalny. Zabieg zwiększa ukrwienie okolic stawu, co zapewnia im więcej substancji odżywczych.

«Oszczędzaj staw nawet po całkowitym ustąpieniu dolegliwości (jeśli rehabilitacja nie da efektu, konieczna będzie operacja).

Tych ruchów unikaj

Najbardziej niebezpieczne dla stawu ramiennego są wszelkie nagłe, nietypowe ruchy, aktywizujące całą tzw. obręcz barkową, np.:

Próba dosięgnięcia do pawlacza czy wysokiej szafki w kuchni; wieszanie firanek czy zasłon mycie okien, malowanie sufitu sięganie podczas jazdy samochodem na tylne siedzenie, np. po telefion czy inny przedmiot leżący zbyt daleko od nas; zbyt intensywne ćwiczenia fitness, jazda na snowboardzie; nagłe dźwignięcie ciężkiego przedmiotu. Jeśli podczas jednej z tych czynności poczujesz ból, który nie minie od razu, szybko idź do lekarza i zrób badania.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej