Jak leczyć zapalenie tarczycy

Jeśli odczuwasz męczące pobudzenie, kołatania serca, jesteś rozdrażniona lub płaczliwa, dokucza Ci uczucie zimna, zbadaj hormony tarczycy!

Stres Martyny sięgał zenitu! Zmiana pracy okazała się ucieczką z deszczu pod rynnę. Od pierwszego dnia czuła, że sobie nie poradzi, z trudem wciągnęła się w nowe obowiązki. Walczyła z bezsennością, u 43-latki pojawiło się też kołatanie serca, a niekiedy nawet dreszcze. Po mie siącu objawy były tak dokuczliwe, że postanowiła pójść do lekarza w poradni medycyny rodzinnej.

Reklama

– Czy choruje pani na serce? – zapytał, osłuchując jej klatkę piersiową. – Nie, tylko od niedawna mam te kołatania – odpowiedziała. – Na dodatek źle sypiam z powodu nerwów związanych z pracą. Lekarz zbadał szyję pacjentki i stwierdził w obrębie tarczycy miejsca przerośniętej, nieprawidłowej tkanki. – Podejrzewam problemy z tarczycą, konieczne są specjalistyczne badania krwi oraz USG gruczołu. Internista wypisał Martynie skierowanie na analizę krwi na stężenie hormonów TSH, a także tyrozyny i trójjodotyraminy – T3 i T4.

Badania wykazały stan zapalny

Oznaczono również morfologię i OB (było podwyższone do 20). Badania wykazały stan zapalny tarczycy, co potwierdziło USG. Radiolog stwierdził również obecność kilku guzków o strukturze gruczołowej.

Konieczne było oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TPO i anty-TG, charakterystycznych dla choroby Hashimoto. Ich miano aż kilkadziesiąt razy przekraczało normę! – Hashimoto jest schorzeniem z autoagresji, wywołanym przez zakłócenia w pracy układu immunologicznego – tłumaczył internista.

Pod wpływem różnych czynników, np. stresu czy zmian hormonalnych, układ ten zaczyna produkować nieprawidłowe przeciwciała, skierowane przeciw komórkom tarczycy. Wywołuje to stan zapalny gruczołu, który, broniąc się, wytwarza patologiczną guzkowatą tkankę. Proces zapalny zawsze prowadzi do niedoczynności.

Diagnozowanie Hashimmoto

W diagnozowaniu Hashimoto bierze się pod uwagę nie tylko liczbę przeciwciał, ale również objawy typowe dla zapalenia tarczycy. – Na wszelki wypadek skieruję panią na biopsję cienkoigłową – powiedział endokrynolog, do którego zgłosiła się Martyna.

Badanie nie było bolesne, trwało kilka minut. Biopsja nie wykazała komórek nowotworowych. Martyna odetchnęła z ulgą. Powinna zażywać leki wyrównujące stężenie hormonów we krwi.

Jakich zaleceń musi przestrzegać?

Jeżeli odczujesz silne niepożądane działania leku (niepokój, uczucie rozbicia), nie odstawiaj go. Organizm przyzwyczai się do hormonu i po upływie tygodnia powinna nastąpić wyraźna poprawa Twojego samopoczucia.

Podczas terapii powinnaś raz na pół roku (lekarz może zlecić częściej) robić USG tarczycy i badania poziomu TSH i przeciwciał.

Zmodyfikuj jadłospis, ograniczając tłuszcze nasycone i słodycze, a zwiększając ilość warzyw i owoców.

Walcz ze stresem, nasilającym procesy zapalne w organizmie, niwelując napięcie technikami relaksacyjnymi, np. ćwiczeniami oddechowymi, jogą. Doskonałym sposobem na rozładowanie stresu jest szybki spacer, ćwiczenia, pływanie.

Ważna dobra diagnoza

Zdaniem ekspertów chorobę Hashimoto rozpoznaje się zbyt często i wiele osób niepotrzebnie zażywa leki.

Są one konieczne tylko wówczas, gdy badania wykazują nadczynność lub niedoczynność gruczołu. Samo podwyższenie miana przeciwciał nie jest wystarczające do diagnozy.

W wielu przypadkach lekarz powinien zlecić tylko obserwację tarczycy oraz leczenie doraźne, niwelujące przykre objawy (np. leki z grupy beta brokerów).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej