Jak leczyć nawracające bóle gardła?

Gdy infekcje są częste, niezbędny jest wymaz na posiew.

Wiktoria miała dopiero 9 lat, a już była gwiazdą szkolnego teatrzyku. Próby spektaklu z okazji Dnia Matki trwały, ale dziewczynka często chorowała i jej rolę oddano innej, Kindze. Ostatniej niedzieli gardło bolało Wiktorię tak silnie, że nie mogła jeść ani pić.

Lekarka w poradni stwierdziła, że 9-latka ma niewyleczone zatoki, z których wydzielina spływa do nosogardzieli i drażni nabłonek. Białawy nalot na śluzówce mógł wskazywać na infekcję grzybiczą.

Reklama

Uszkodzona wskutek wirusowego zapalenia gardła błona śluzowa staje się bezbronna dla bakterii i grzybów – mówiła pani doktor. – Może dojść do inwazji paciorkowców, gronkowców lub grzybów.

Bólu gardła nie należy więc lekceważyć

Powikłaniem niegroźnej infekcji może być ropne zapalenie zatok czy płuc. Lekarka skierowała pacjentkę na wymaz. Po dwóch tygodniach w pobranym preparacie wyhodowano kolonie paciorkowców i grzybów.

– Czy to groźne zarazki? – zapytała przestraszona mama Wiktorii. – Tak – odparła lekarka. – Mogą zaatakować nie tylko układ oddechowy, ale nerki czy mięsień sercowy i zastawki. Paciorkowce obarcza się też winą za niektóre choroby reumatoidalne, potrafią bowiem latami bytować w stawach, powodując bóle i obrzęki.

Wiktoria musiała zażywać antybiotyk, na który zjadliwe mikroby wykazywały największą wrażliwość.

Jakie inne zalecenia otrzymała?

Przez cały okres leczenia płucz gardło ciepłym naparem szałwii lekarskiej (3 razy dziennie). Podczas tej czynności jak najdalej odchylaj głowę w tył, by płyn dotarł do tylnej ściany gardła.

Po upływie tygodnia odstaw szałwię i stosuj sodę oczyszczaną, na zmianę z roztworem soli.

Płucz również nos i zatoki, by nabłonek szybko się zregenerował. Najbardziej zalecana jest sól fizjologiczna w ampułkach, ewentualnie preparaty w sprayu zawierające roztwór wody morskiej.

Warto również odżywić błonę śluzową dróg oddechowych, np. witaminą A+E (2 razy dziennie rozgryź kapsułkę i przełknij). W przypadku rozpoczynającej się infekcji przeziębieniowej stosuj syropy zawierające naturalne związki roślinne o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym.

PAMIĘTAJ! Gdy wybierasz syrop dla dziecka, zwracaj uwagę na składniki roślinne. Skutecznie działają wyciągi np. lipy, bzu czarnego, krwawnika.

Myj ręce i... gardło

W niektórych krajach, np. w Japonii, codzienne płukanie gardła jest czymś tak powszechnym i zwyczajnym jak mycie rąk czy szorowanie zębów. W ten sposób Japończycy zapobiegają schorzeniom układu oddechowego i chorobom zakaźnym.

Najlepiej podczas wieczornej toalety kilka razy przepłukać gardło wodą z solą (płaska łyżeczka na pół szklanki wody). Możesz też używać czystej wody z kilkoma kroplami wody utlenionej lub wody bez dodatków. Ten prosty zabieg rozcieńcza wydzielinę i hamuje rozwój bakterii. Potwierdziły to badania naukowców z uniwersytetu medycznego w Hamamatsu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej