Jak leczyć mięśniaki macicy?

Ostatnio czułam się coraz gorzej. Wszystko mnie bolało i czułam się osłabiona. Kiedy wreszcie zrobiłam badania krwi, lekarz rodzinny stwierdził u mnie niedokrwistość i skierował do ginekologa - opowiada Aleksandra Pik 42 l., Opole Lubelskie.

– Każda miesiączka to dla mnie koszmar. Czyżbym miała początki menopauzy? – zastanawiałam się głośno w jego gabinecie. – Od jak dawna zdarzają się takie dolegliwości? – Właściwie kilka miesięcy. Początkowo miałam nadzieję, że to tylko przejściowa sprawa. Jednak one nadal trwają. – Na menopauzę w tym wieku jeszcze trochę za wcześnie, ale krwawienia wymagają ustalenia przyczyny.

Trzeba zrobić USG przezpochwowe

Reklama

– Na czym ono polega? – Do pochwy wprowadza się główkę aparatu, dzięki czemu na monitorze obejrzymy wnętrze jamy macicy – wyjaśniał cierpliwie ginekolog.

Badanie ultrasonograficzne wykryło obecność mięśniaków. – Czyżby to był rak? – wystraszyłam się nie na żarty. – Skądże!

Mięśniaki ma co trzecia kobieta w wieku 35-55 lat

Przeważnie są to łagodne guzy w różnych miejscach macicy. Mogą umiejscowić się w mięśniach (śródścienne) lub rosnąć w kierunku błony pokrywającej macicę od strony jamy brzusznej (podsurowicówkowe). A także rozwijać się w kierunku błony śluzowej do jej wnętrza (podśluzówkowe). Rzadziej są to tzw. guzy uszypułkowane, czyli jakby „na nóżce”.

– Co je wywołuje? – Nie wiadomo. Sprzyja im wysoki poziom żeńskich hormonów (estrogenów).

Czy muszę iść na operację?

– Jeszcze nie. Terapię zacz niemy od leków i badań kontrolnych co 6 miesięcy. Kuracja trwa 3 miesiące i w połowie przypadków pozwala uniknąć operacji. Wielkość mięśniaków zmniejsza się wtedy o 30-50%, a po 7-10 dniach od rozpoczęcia przyjmowania leku krwawienia zmniejszają się.

– A jak to nie pomoże? – Jeśli mięśniaki rosną, jest ich więcej i towarzyszą im przykre objawy, trzeba je operować. Zależy to od wieku, umiejscowienia guza, jego wielkości, rodzaju objawów.

– Co mnie teraz czeka? – Na razie proszę brać leki. Będziemy obserwować mięśniaki, bo być może po menopauzie się zmniejszą. Jeśli to nie pomoże, usuniemy je, najlepiej metodą laparoskopową, która jest najmniej inwazyjna.

Kiedy i jak trzeba je operować?

Mięśniaki usuwa się po mie siączce, w pierwszej fazie cyklu (przed 14 dniem). Po tradycyjnej operacji ze szpitala wychodzi się zwykle już w czwartej dobie od zabiegu, po laparoskopii – drugiego dnia, po usunięciu mięśniaków od strony pochwy – po upływie doby.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Bella Relaks

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej