Jak leczyć chore zatoki

Czy wiesz, jakie objawy daje zapalenie zatok i jak można powstrzymać infekcje?

Wszystko zaczyna się od gęstego kataru, który wydostaje się nie tylko przez nos, ale także spływa do tylnej ściany gardła. Najbardziej obfity jest w nocy, kiedy znajdujemy się w pozycji leżącej. Nieprzyjemna wydzielina zalega też na tylnej ścianie gardła i krtani.

Reklama

Kiedy budzimy się rano, mamy niekomfortowe uczucie, że coś „siedzi” nam w gardle. Ciężej nam się oddycha i często zmienia się też głos. Przy zapaleniu zatok występują bardzo mocne, rozpierające bóle głowy w okolicach czoła. Nasilają się one szczególnie w czasie wysiłku fizycznego.

Zdarza się też, że zapaleniu zatok towarzyszy ból zębów. Kolejnym objawem jest ograniczony węch, a nawet całkowita jego utrata. W czasie zapalenia zatok mamy gorączkę i odczuwalne jest duże osłabienie organizmu.

Gorsza jest też koncentracja. Aby powstrzymać infekcję, trzeba dobrze i często czyścić nos z kataru jednorazowymi chusteczkami. Raz jedną, a następnie drugą dziurkę – nie obie naraz! Używajmy specjalnych inhalatorów do nosa oraz stosujmy inhalacje, np. ziołowe.

– Ważne jest też nawilżanie pomieszczeń, w których przebywamy oraz ich wietrzenie – radzi nasz ekspert. Jeśli jednak problem się przedłuża, a gorączka nie znika, należy zgłosić się do laryngologa.

Ten wykona badanie endoskopowe, które pomoże szczegółowo zdiagnozować problem i zaleci, jak go najlepiej rozwiązać.

Zdarza się, że kiedy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, trzeba zastosować antybiotyk. A jeśli zapalenie zatok trwa miesiącami i się powtarza, trzeba wykonać tomografię komputerową, która pokaże, co dalej robić.

Ale żeby nie dopuścić do zapalenia zatok, nośmy ciepłe okrycie głowy i chrońmy szczególnie czoło podczas dużych mrozów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej