Jak dbać o układ moczowy

Ze względu na anatomię dróg moczowych, zakażenia układu moczowego są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Przyjmują zwykle postać zapalenia pęcherza.

Bolesne parcie na pęcherz przy skąpym oddawaniu moczu lub bezmoczu, któremu towarzyszą swędzenie i pieczenie oraz ucisk w podbrzuszu, powinno skłonić cię do szybkiej wizyty u lekarza. Świadczy bowiem o zapaleniu cewki moczowej i pęcherza, które prowadzić może do odmieniczkowego zapalenia nerek.

Jego objawy to gorączka powyżej 38°C, dreszcze, bóle brzucha i okolicy lędźwiowej, nudności i wymioty.

Reklama

Sprawcą 90 proc. zakażeń układu moczowego, w skrócie ZUM, jest bakteria Escherichia coli.

Pamiętaj! Zaniedbana infekcja skończyć się może niewydolnością nerek lub urosepsą, tj. bakteryjnym zakażeniem ogólnoustrojowym.Mocz pod lupą

Co powinno cię jeszcze zaniepokoić?

Podczas infekcji wygląd i zapach moczu zazwyczaj się zmienia. Może w nim pojawić się krew – mocz jest wtedy ciemniejszy (bardziej brązowy) lub świeża krew i śluz. Jego zapach staje się nieprzyjemny – przypomina woń stolca lub ryby, co wiąże się z obecnością w nim ropy, bakterii i ich produktów przemiany materii.

Dlatego lekarz – aby potwierdzić rozpoznanie – skieruje cię na badanie ogólne moczu i na jego posiew. W ramach kuracji zaordynuje antybiotyki, leki przeciwbólowe i rozkurczające.

Najlepiej pozostań w tym czasie w domu – ważne jest dobre wygrzanie okolic nerek, podbrzusza i stóp.

Problem słabej płci

Dlaczego na ZUM częściej zapadają kobiety? Decyduje o tym anatomiczna budowa: mają krótszą niż mężczyźni cewkę moczową (4 cm zamiast 16–20 cm), co ułatwia bakteriom dotarcie do pęcherza. Istotna jest również bliskość odbytu, która powoduje, że łatwo stamtąd przenieść bakterie.

Ryzyko ZUM zwiększa też podatność kobiet współżyjących seksualnie na infekcje dróg rodnych.

W trakcie stosunku płciowego bakterie zlokalizowane w okolicy narządów płciowych mogą przenieść się do cewki moczowej.

Ich przeniknięcie bardzo ułatwiają otarcia błony śluzowej, do których dochodzi podczas współżycia.

Dlatego tuż po jego zakończeniu należy oddać mocz, żeby wypłukać bakterie, którym udało się przedostać do dróg moczowych.

Jak uniknąć ZUM?

Często popełniamy błędy, które zwiększają ryzyko wystąpienia zakażeń układu moczowego.

Co robić, by ich uniknąć? Nie wstrzymuj nigdy moczu. Jeśli tylko poczujesz taką potrzebę, jak najszybciej pędź do toalety. Przy braku potrzeby – nie rzadziej niż co 4 godziny.

Zaleganie moczu w pęcherzu sprzyja namnażaniu się bakterii (ponadto powoduje naciągnięcie ścianek pęcherza, co może prowadzić do nietrzymania moczu).

Podczas mikcji dokładnie opróżniaj pęcherz (najlepiej po oddaniu moczu wstań, a po chwili ponownie spróbuj się załatwić). Ważne jest przestrzeganie higieny: wycieraj się zawsze od przodu do tyłu – odwrotny kierunek ułatwia przeniesienie z okolic odbytu do cewki moczowej bakterii wywołających infekcję.

Do higieny intymnej stosuj płyny do niej przeznaczone, które nie zaburzają równowagi flory bakteryjnej. Nie rób też na własną rękę irygacji (chyba że zleci je lekarz).

Zakażeniom układu moczowego sprzyjają chłodne i mokre pory roku – a więc jesień i zima, bo łatwiej wtedy o przemarznięcie.

Dlatego ubieraj się stosownie do pogody, najlepiej „na cebulkę”. Zawsze tak, by mieć przykryte plecy. Zainwestuj w „oddychającą” bieliznę, która chroni przed potem i przeziębieniem.

Nasiadówki

Leczenie ZUM wspomagają nasiadówki. Przepis: 50 g skrzypu polnego gotuj 20 minut w 2 l wo- dy. Lekko przestudź, wlej do balii lub dużej miski napełnionej gorącą wodą. Usiądź w niej, owijając się od góry ręcznikiem.

Po takiej kuracji na kilka godzin połóż się do łóżka, by solidnie się wygrzać. Do wody w misce możesz też dodać napar z rumianku, kory dębu lub pokrzywy.

Przepis na półkąpiel: 100 g ziela skrzypu zalej zimną wodą, odstaw na noc. Potem podgrzej do wrzenia i dodaj do kąpieli. Powinna trwać 20 minut..

O badaniu moczu

Czasem ZUM nie daje objawów i badanie moczu jest jedyną szansą jego wykrycia.

Jak go pobrać, by badanie było wiarygodne? Pobierz mocz rano, tuż po przebudzeniu. Najlepiej do sterylnego, kupionego w aptece pojemnika.

Próbka powinna pochodzić ze środkowego strumienia moczu – w strumieniu początkowym mogą znajdować się bakterie z ujścia cewki moczowej. Jeśli nie możesz od- dać jej do analizy w ciągu godzi ny od pobrania, przechowuj pojemnik w temp. 4°C.

Wiwat żurawina

Wysoko ceni ją sobie w terapii ZUM medycyna ludowa. Co ciekawe, dopiero niedawno odkryto mechanizm jej działania: procyjanidyny w owocach żurawi- ny utrudniają chorobotwórczym bakteriom przyleganie do nabłonka dróg moczowych, co sprzyja wypłukiwaniu ich z moczem. Działanie żurawiny w preparatach naturalnych wzmocni wyciąg z mniszka lekarskiego regulujący pracę nerek.

Odpowiednia dieta

Co należy jeść, a czego unikać w trakcie ZUM? Ogranicz jedzenie szparagów, szpinaku, buraków, pomidorów, czerwonego mięsa, ponieważ mogą nasilać objawy.

Drogi moczowe może podrażniać również mocny alkohol oraz napoje z kofeiną – mocna kawa i herbata, napoje typu cola.

Przyjmuj jak najwięcej płynów. Najlepiej pij co godzinę szklankę wody niegazowanej: dzięki temu dobrze wypłuczesz z bakterii drogi moczowe. Codziennie wypijaj też 300 ml soku żurawinowego.

Jedz jogurty z żywymi kulturami bakterii – badania fińskich naukowców wykazały, że kobiety, które jedzą ich dużo, rzadziej zapadają na ZUM. W trakcie ZUM suplementuj witaminę C.

Moc ziół

Herbatka z pokrzywy: łyżeczkę suszonego ziela zalej fili żanką gorącej wody, pij raz dziennie. Działa moczopędnie, dzięki czemu pomaga wypłukiwać bakterie z dróg moczowych.

Napar z czosnku: obierz kilka ząbków czosnku, rozgnieć, wrzuć do filiżanki z ciepłą wodą. Zawarte w nim bakteriobójcze związki będą zwalczać przyczynę ZUM. Napar z lubczyka: 2 łyżeczki mielonego suszonego korzenia lubczyku zalej fi liżanką wrzątku, parz 10 minut. Pij wywar po przecedzeniu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej