Jak dbać o oczy w każdym wieku?

Dla każdego z nas wzrok jest niezwykle cenny. Większość informacji (80 proc.) z otaczającego świata dociera do nas dzięki temu, że widzimy. Nic dziwnego, że zmysł ten jest dla nas tak cenny. Martwimy się, gdy zaczyna szwankować. Warto wiedzieć, co może dolegać naszym oczom i jak zapobiegać problemom.

Jaskra

Reklama

Choroba przez lata rozwija się bez objawów. Wykrywa się ją często przypadkowo, podczas badania wzroku. Jaskra uszkadza poszczególne włókna nerwu wzrokowego. Powoduje to ubytki w polu widzenia. Ale widać je dopiero wówczas, gdy uszkodzony zostanie cały nerw. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Naukowcom nie udało się ustalić, jakie są przyczyny jaskry. Wiadomo, że najbardziej narażone są osoby z miażdżycą, niskim ciśnieniem i krótkowzrocznością.

Kiedy te czynniki skumulują się, może dojść do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Niszczy ono nerw wzrokowy. Ciśnienie wzrasta, gdy zostaje zamknięty odpływ cieczy wodnistej, która odżywia wszystkie tkanki i utrzymuje w nim prawidłowe ciśnienie śródgałkowe.

Jaskry nie da się wyleczyć. Można tylko zahamować jej rozwój, stosując w tym celu leki (krople). Inną chorobą oczu, która rozwija się powoli jest zaćma. Jest to zmętnienie soczewki postępujące z wiekiem i powodujące ograniczenia widzenia. Zaćmę usuwa się chirurgicznie. Podczas zabiegu rozbija się i odsysa zmętniałą soczewkę, a na jej miejsce wszczepia sztuczną.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Powoli rozwija się także ADM, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Plamka jest częścią siatkówki oka, odpowiedzialną za ostrość widzenia. Choroba prowadzi do utraty wzroku. Na ADM szczególnie narażone są osoby po 50. r. ż., mające niebieskie oczy. 80 proc. chorych cierpi na suchą postać choroby, 20 proc. – wysiękową.

Jej przyczyną jest nadmierny wzrost naczyń krwionośnych. Nie ma skutecznego leczenia postaci suchej choroby. U chorych z postacią wysiękową stosuje się naświetlanie laserem diodowym lub zastrzyki, które niszczą nieprawidłowe naczynia krwionośne.

Budowa oka: jak widzimy?

Światło wpada do oka przez rogówkę, komorę przednią oka, soczewkę, ciało szkliste i trafia do siatkówki. Tam wywołuje wrażenie wzrokowe przekazywane do mózgu za pośrednictwem nerwów łączących się w nerw wzrokowy.

Rogówka, wraz z cieczą wodnistą, soczewką i ciałem szklistym, skupiają promienie świetlne tak, by na siatkówce pojawiał się ostry obraz przedmiotów. Dlatego soczewka zmienia swój kształt i moc optyczną.

Wokół oczu

1. Jęczmień. Jest to ropień u ujścia jednego lub kilku gruczołów na brzegach powiek. Najczęściej jest spowodowany zakażeniem gronkowcem. Dojrzała zmiana ma wyraźny żółty czubek. Po kilku dniach pęka i ropień częściowo sam się oczyszcza.

Resztki ropy można samodzielnie wycisnąć: delikatnie podnieść powiekę trzymając ją za rzęsy, zwilżonym płatkiem kosmetycznym usunąć resztki ropy.

Do przemycia powieki można używać rozcieńczonego szamponu dla dzieci (jest delikatny, nie piecze i doskonale usuwa tłuszcz, który gromadzi się między rzęsami). Po umyciu powieki należy nałożyć maść z antybiotykiem (zapytaj w aptece, farmaceuta poleci ci odpowiedni preparat).

2. Gradówka, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego (rodzaj gruczołu łojowego na powiece) to spory, niebolesny guzek. Nie powoduje zaczerwienienia ani obrzęku powieki. Tworzy się po zaczopowaniu ujścia gruczołu. Wewnątrz zbiera się substancja, która powoduje i utrzymuje stan zapalny.

Jeśli gradówka jest niewidoczna i nie przeszkadza, nie wymaga leczenia. Gdy zmiany są większe, pomoże maść lub zastrzyk ze sterydów. Duże trzeba usunąć chirurgicznie.

3. Opryszczka. Wywołuje ją wirus Herpex simplex. Wirus typu 1 powoduje opryszczkę wargową, jej pierwszym objawem jest uczucie swędzenia i pieczenia na ustach. Potem pojawiają się wypełnione płynem pęcherzyki. Nie wolno ich dotykać i zdrapywać. Może to spowodować rozprzestrzenianie się opryszczki.

Gdy wirus prze niesie się na okolice oczu, może spowodować zapalenie powieki, spojówki lub rogówki, a to może grozić nawet utratą wzroku. Nie wolno zwlekać z wizytą u okulisty, gdy podczas ataku opryszczki wargowej pojawi się też wodnista wydzielina z oczu, ból, zaczerwienienie brzegów powiek, pęcherzyki i pogorszenie widzenia. Leczenie opryszczki oka zawsze musi się odbywać pod kontrolą specjalisty.

Ekspert: Jak często należy robić badania profilaktyczne wzroku?

Po 50. roku życia powinniśmy poddać się badaniom okulistycznym co rok. Okulista sprawdza ostrość, mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe i bada dno oka. Osoby z grup ryzyka, np. zagrożone jaskrą, powinny się badać tak często, jak zaleci lekarz.

Okulista sprawdza ostrość wzroku i obserwuje naczynia krwionośne dna oka. Jest to pomocne w ocenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, np. przy cukrzycy lub nadciśnieniu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej