Hemoroidy: Jak się je leczy metodą skleroterapii?

We wczesnej fazie tej choroby to najlepszy i najmniej bolesny dla chorego sposób usuwania żylaków odbytu.

Pani Ludmiła (51) zgłosiła się do mnie na wizytę, narzekając na dolegliwości związane z hemoroidami. Skarżyła się na pieczenie i kłucie okolic odbytu. Ale nie tylko. Szczególnie zaniepokoiły ją ślady krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniu, a potem także na bieliźnie. Pacjentka chciała wiedzieć, co jest przyczyną tego stanu i jak najmniej boleśnie można temu zaradzić. Wyjaśniłem jej, że głównymi czynnikami sprzyjającymi hemoroidom są m.in. nadwaga, siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik i mała ilość wypijanych płynów, a także ciąża i dźwiganie ciężarów. Większość osób wierzy, że problemy z hemoroidami można przeczekać. Tymczasem szybka wizyta u specjalisty może nas uwolnić od niepotrzebnego cierpienia.

Nie lekceważmy tego sygnału

Reklama

Gdy zauważymy krew po wypróżnieniu, nie lekceważmy tego sygnału. To pierwszy objaw choroby hemoroidalnej. Choć takie krwawienie z reguły szybko ustaje, pamiętajmy, że podobnie może objawiać się nowotwór jelita grubego oraz takie choroby jelit, jak uchyłkowatość, polipy czy stany zapalne.

Dlatego jakiekolwiek wątpliwości, dotyczące tego odcinka przewodu pokarmowego należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Na szczęście, w przypadku hemoroidów, krwawienie spowodowane jest „tylko” faktem, że wiotczejące tkanki ścianek guzków nie wytrzymują parcia i pod jego wpływem pękają. Kolejny etap choroby to stan zapalny objawiający się pieczeniem, świądem i bólem w okolicy odbytnicy.

Jeśli nie zareagujemy, choroba będzie się pogłębiać: guzki krwawnicze powiększą się do tego stopnia, że podczas wypróżniania będą wypadać z odbytu. Jeśli nie zostaną ręcznie wsunięte na miejsce lub nie cofną się samoczynnie to osoba chora nie będzie mogła siedzieć, chodzić, sprzątać, pracować.

Badanie hemoroidów

Badanie hemoroidów wymaga tzw. badania per rectum, czyli palcem przez odbytnicę. Choć nie jest ono przyjemne, to nie boli. Nie wstydźmy się go. To badanie medyczne i tak powinniśmy je traktować.

Jeśli choroba hemoroidalna nie jest zaawansowana i zareagujemy w początkowym stadium, lekarz pierwszego kontaktu zbada nas i przepisze specjalne czopki, które usprawnią przepływ krwi w guzkach krwawniczych, zadziałają też ściągająco i przeciwzapalnie. Jeśli dolegliwości są bardziej zaawansowane, dostaniemy skierowanie do proktologa. Pamiętajmy tylko, że jeśli pojawi się krew, to koniecznie musimy wykonać badanie jelita grubego, tzw. kolonoskopię, która ułatwi znalezienie przyczyny krwawień.

Metody leczenia

Jedną z metod zwalczania hemoroidów we wczesnej fazie jest skleroterapia. Zwykle zostają skierowane na nią osoby, których guzki są małe. Zabieg polega na dokładnym ustaleniu, gdzie znajdują się guzki i ostrzykiwaniu ich specjalnym preparatem.

W miejscu zastrzyku tworzy się pianka, powodująca powstanie zakrzepu, który zamyka guzek. W tym momencie od guzka odcinany jest dopływ krwi – zaczyna on obumierać i po jakimś czasie odpada. Do tego zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy być po wypróżnieniu.

Nie jest też konieczny pobyt w szpitalu. Zabieg trwa około pół godziny i powoduje co najwyżej lekki dyskomfort, związany z niewielkim bólem po zastrzyku. Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do pracy.

Koszty zabiegu

Czasem w trzech pierwszych dobach może zdarzyć się niewielkie krwawienie, ale nie powinno być ono powodem do niepokoju i szybko ustępuje. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest stan zapalny w odbycie lub jelitach.

Niestety, skleroterapia nie jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto jednak wykonać go na własny koszt, ponieważ zwalcza chorobę hemoroidalną w bardzo wczesnym stadium, zanim dojdzie do poważniejszych kłopotów. Koszt zabiegu, w zależności od ilości i rozległości guzków, wynosi od 150 do 300 zł.

Poradnik krok po kroku

Wizyta w toalecie: W zapobieganiu i leczeniu hemoroidów ważne są regularne wypróżnienia. W związku z tym dobrze byłoby odwiedzać toaletę o stałych porach. To usprawnia przesuwanie się kału. Unikajmy długiego przesiadywania w toalecie, zwłaszcza, jeśli w tym czasie przemy i zwiększamy ciśnienie w jamie brzusznej.

Gorące kąpiele: Unikajmy długich, gorących kąpieli. Hemoroidy ich bardzo nie lubią. Temperatura wody w wannie nie powinna przekraczać 39°C.

Nasiadówki: Dolegliwości mogą niwelować kwadransowe nasiadówki w naparze z kory dębu, rumianku, szałwii lub nadmanganianu potasu. Zaparcia: Czasem, przy silnych zaparciach, zachodzi potrzeba stosowania łagodnych środków przeczyszczających. W bardziej zaawansowanych przypadkach stosowane są środki poprawiające przepływ krwi w naczyniach krwionośnych odbytu, łagodzące stany zapalne i przeciwbólowe (np. Emorect, Hemorol, Apirectum).

Woda: Osoby, które cierpią na hemoroidy, będące skutkiem zaparć, często za mało piją. Odpowiednia ilość płynów jest niezwykle ważna, ponieważ rozluźnia masy kałowe, które dzięki temu łatwiej przesuwają się w jelitach. Należy pić około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie.

Skąd ten problem?

Hemoroidy normalnie występują w odbytnicy. To małe, wypełnione krwią „poduszeczki” . Zapewniają szczelność kanałowi odbytu. Dzięki nim gazy i stolec utrzymywane są na miejscu, aż do momentu, gdy pójdziemy do toalety. Problem zaczyna się, gdy guzki wypełniają się krwią bardziej, niż powinny. Stąd krew w czasie wypróżniania oraz pieczenie i kłucie. Hemoroidy w początkowej fazie rozwijają się wewnątrz odbytu (1), a z czasem wypadają na zewnątrz (2).

Warto wiedzieć

Leczenie hemoroidów zaczyna się od wdrożenia diety z dużą ilością błonnika, trzymania właściwej wagi i zwiększenia ilości ruchu.

Dieta

Sięgajmy codziennie po owoce, warzywa i pełnoziarniste pieczywo, ryż i makaron. Duża ilość błonnika w diecie usprawnia pracę jelit. Unikajmy słodyczy i alkoholu, te składniki „rozleniwiają” jelita i podrażniają ich śluzówkę. Podobnie jak ostre przyprawy. Silne działanie wspomagające wypróżnienia mają m.in. szpinak, buraki, śliwki, a także kefiry i maślanki.

Nadwaga

Jedną z przyczyn zapalenia guzków krwawniczych jest otyłość. Osoby z nadwagą zwykle unikają ruchu, gimnastyki i źle się odżywiają. Jeśli nie możemy sobie poradzić z nadwagą, skorzystajmy z pomocy lekarza lub dietetyka. Pamiętajmy, że pozbywanie się zbędnych kilogramów wymaga cierpliwości, bo tkanka tłuszczowa nie zniknie w żaden cudowny sposób.

Ruch

To najlepsze lekarstwo. Siedzący tryb życia utrudnia krążenie krwi i sprzyja zaburzeniom trawienia. Zalecana aktywność fizyczna powinna być systematyczna, najlepiej kilka razy w tygodniu. Nie może się wiązać z dźwiganiem ciężarów ani z obciążaniem okolic odbytu, jak np. jazda na rowerze. Wskazane są spacery, fitness i pływanie.

Inne Formy terapii

Metoda Longo. To usunięcie guzka specjalnym urządzeniem chirurgicznym. Zabieg trwa 30 minut. Jednorazowo usuwa się wszystkie guzki.

Metoda Barrona. To założenie u podstawy guzka gumek uniemożliwiających przepływ krwi, co powoduje zasychanie i odpadanie guzka. Zabieg trwa ok. 15 minut. Jednorazowo można zlikwidować nie więcej niż trzy guzki.

Fotokoagulacja. Polega na naświetlaniu guzków i niszczeniu przerośniętych tkanek wysoką temperaturą. Stosując tę metodę jednorazowo likwiduje się najwyżej dwa guzki.

Krioterapia. Krioterapia także prowadzi do martwicy guzka dzięki zamrażaniu go ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu. Podczas jednej sesji można zamrozić dwa guzki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej