Gdy chorują kolana

Bolą, puchną, coś w nich ciągle strzyka. Dolegliwości zwykle nasilają się z wiekiem.

Reklama

Stawy kolanowe są bardzo podatne na urazy, zużycie i choroby zapalne. Z ich powodu cierpi połowa osób po pięćdziesiątym roku życia. Oto częste przyczyny.

Zwyrodnienia

To skutek zużywania się chrząstki w stawie i pobliskiej tkance. Objawem jest ból, zgrzytanie w stawach. Dotyka osoby otyłe, nieruchliwe, z niedoczynnością tarczycy, z cukrzycą. Co robić? Wskazany jest umiarkowany ruch (np. rower, pływanie). Stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, zastrzyki do stawu np. z kwasem hialuronowym. A także krioterapię, prądy diadynamiczne, magnetoterapię, laser.

Stan zapalny

W kolanie pojawia się wtedy wysięk płynu będącego objawem stanu zapalnego. Kolano wówczas puchnie, boli, szczególnie kiedy je obciążamy (w spoczynku ból maleje). Staw kolanowy jest sztywny, ciepły, pojawiają się siniaki (gdy wysięk był skutkiem urazu). Co robić? Pomogą nam zimne okłady i leki przeciwzapalne. Niekiedy konieczne są zastrzyki lub usunięcie płynu strzykawką.

Urazy łąkotki

Znajdują się w kolanie między kością piszczelową i udową. Amortyzują obciążenia ciała. Po urazie czujemy ból z boku lub na środku kolana. Staw jest niestabilny, spuchnięty, nie można nim w ogóle poruszać.

Co robić? Po USG, ew. rezonansie magnetycznym, konieczne może być zszycie łąkotki i wyrównanie jej brzegów z użyciem artroskopu.

Możliwe jest wszczepienie implantów.

Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja i fizykoterapia przywracające ruchomość stawu kolanowego.

Skręcenie

Taki uraz może uszkodzić kości, więzadła, chrząstki, torebkę stawową. Objawy to silny ból, brak ruchomości, obrzęk.

Co robić? Zimny okład i szybko zgłosić się do lekarza albo do szpitala. Lekarz zrobi tam RTG i USG (także dopplerowskie), by skontrolować krążenie krwi w stawie i określić uszkodzenia. Kolano będzie unieruchomione w gipsie lub tzw. ortezie, np. na kilka tygodni. Konieczna może być operacja.

Ruchliwy staw

Kolano często ulega uszkodzeniom, bo jest bardzo obciążone i ma wiele elementów. Budują je kości piszczelowa, udowa i strzałkowa. W środku pokrywa je chrząs tka szklista, która amortyzuje obciążenia i umożliwia ruchy bez tarcia. Łąkotki dopasowują powierzchnie stawowe podczas ruchów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej