Gdy boli ucho

Wybieraj sprawdzone kąpieliska – niezatłoczone baseny, plaże nad otwartym morzem.

Choć ta przypadłość spotyka również dorosłych, latem to głównie dzieci na nią chorują. Długotrwała ekspozycja delikatnego przewodu słuchowego na wodę zawierającą drobnoustroje może bowiem skutkować zakażeniem.

Wysoka temperatura otoczenia i duża wilgotność powietrza jeszcze to ryzyko zwiększają. Pierwszymi objawami rozwijającej się infekcji są gorączka, ból (zwłaszcza podczas jedzenia), swędzenie i uczucie zatkania ucha. Co robić?

Reklama

Lepiej zapobiegać

Leczenie większości zakażeń ucha wymaga konsultacji z laryngologiem i zastosowania antybiotyku. Niestety, niektóre drobnoustroje, takie jak pałeczki ropy błękitnej, wykazują na nie oporność, dlatego kuracja odbywa się w warunkach szpitalnych pod okiem lekarzy. Warto pamiętać, że tego rodzaju infekcje mają tendencje do nawracania.

Dlatego kąpiele w basenie czy morzu powinny być wykluczone co najmniej przez pół roku. Jeśli kontakt z wodą jest konieczny (np. na szkolnych lekcjach pływania), należy użyć specjalnych zatyczek do uszu, wykorzystywanych m.in. przez nurków.

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, zaleca się stosowanie kropli odkażających, nawilżających i wzmacniających naturalną florę bakteryjną przewodu słuchowego. Po każdej kąpieli należy też dokładnie osuszyć uszy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej