​Gangrena - rodzaje i leczenie

Gangrena znana też jako zgorzel jest to rozkład tkanki żywej. Wywołana zostaje prze bakterie beztlenowce. Odpowiednia temperatura i wilgotność sprzyja ich rozwojowi.

Gangrena - jak i gdzie powstaje?

Zgorzel może powstać w wyniku zakażenia rany, ale także w miejscach: zmiażdżenia, odmrożenia, oparzenia. Również obszary pozbawione naturalnego przepływu krwi narażone są na martwicę. 

Cały organizm człowieka może być w takich przypadkach zagrożony gangreną, jednak najczęściej powstaje ona w obrębie kończyn (stopy, palce dłoni, przedramiona), płuc, jelit i w miazdze zęba.

Reklama

Podział według typów

Można ją podzielić na dwa podstawowe typy. Pierwsza z nich to zgorzel sucha, w której przypadku nie dochodzi do gnicia tkanek, ale do wysuszenia. Gangrena ta nazywana rzekomą spowodowana jest niedostateczną ilością tlenu w tkankach. 

Często występuje na skutek cukrzycy i dotyczy kończyn dolnych. Temu schorzeniu towarzyszą bóle w łydkach, a noga staje się najpierw zimna, czernieje, aż w końcu usycha. Następuje mumifikacja tkanek aż do ich odpadnięcia.

Zgorzel mokra to zakażona bakteriami gangrena sucha. Jedną z jej rodzajów jest zgorzel gazowa, która charakteryzuje się bardzo szybkim tempem rozwoju. Jej nieleczenie kończy się śmiercią, często dotykała żołnierzy rannych na wojnach.

Ogólne sposoby leczenia gangreny

Leczenie zależy o rodzaju zdiagnozowanej gangreny, miejsca występowania oraz jej nasilenia. W pierwszych etapach podaje się antybiotyk, leki poprawiające przepływ krwi, środki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. 

W przypadkach ciężkich konieczne jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego. Wtedy usuwa się martwą tkankę, a czasem dochodzi również do amputacji zakażonej kończyny. Dlatego w przypadku, gdy pojawiają się pierwsze objawy wskazujące, że może to być gangrena, należy natychmiast podjąć leczenie. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej