Dna moczanowa. Przyczyny, objawy i leczenie

Dna moczanowa spowodowana jest odkładaniem się kryształków kwasu moczowego w stawach i tkankach okołostawowych. Dawniej dnę uznawano za chorobę ludzi bogatych, bo sprzyja jej nadmiar mięsa i alkoholu. Obecnie dużą rolę przypisuje się też wadliwej pracy nerek.

Zdjęcie

Dna moczanowa to choroba stawów /123/RF PICSEL
Dna moczanowa to choroba stawów
/123/RF PICSEL

Dna moczanowa - objawy

Monika wracała z wakacji wypoczęta, w miłym nastroju. Towarzystwo było skore do wieczornych spotkań, więc niemal każdego dnia relaksowali się z mężem i zaprzyjaźnioną parą wczasowiczów przy grillu i drinkach.

Ból stopy pojawił się kilka dni po powrocie do domu, nagle, wcale nie po długim spacerze, tylko rano, po wstaniu. Duży palec był obrzmiały, zaczerwieniony. Na spuchniętą stopę z trudem mogła założyć sandały.

Reklama

Taksówką dojechała do przychodni i wykupiła numerek do ortopedy. Co panią sprowadza? – zapytał specjalista. Monika pokazała opuchniętą stopę. – Czy w pani bliskiej rodzinie ktokolwiek cierpi na chorobę reumatyczną? – zapytał. 

– Nic o tym nie wiem – odpowiedziała pacjentka. Ortopeda obejrzał dłonie i uszy pacjentki, ale nie stwierdził niepokojących objawów. – Potrzebne są badania laboratoryjne.

Jakie badania wykryją dnę moczanową?

Trzeba było oznaczyć poziom kwasu moczowego. Okazało się, że jego poziom był rzeczywiście podwyższony – przekraczał 11 mg/dl. OB również było zbyt wysokie. – Wyniki pani badań są typowe dla dny moczanowej. Polega ona na odkładaniu się kryształków kwasu moczowego w stawach – stwierdził lekarz.

– Z tego powodu zalicza się ją do chorób reumatycznych. Początek zwykle jest nagły, pojawia się obrzęk i ból stawu palucha lub dłoni (najczęściej nad ranem). O dnie mogą również świadczyć guzkowate zgrubienia w obrębie małżowin uszu.

Choroba niekiedy przebiega bez objawów. Sprzyja jej dieta bogata w puryny, czyli substancje budulcowe dla aminokwasów. U niektórych z nas, szczególnie podatnych, puryny przyczyniają się do produkcji kwasu moczowego. Najbardziej uważać powinny osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, dużą nadwagą, a także mające problemy z nerkami.

Monika musi zażywać niesteroidowe leki przeciwzapalne (lub kolchicynę, również łagodzącą stan zapalny). By obniżyć zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi, powinna też stosować allopurinol. Jakie inne zalecenia dostała?

Jaka dieta przy dnie moczanowej?

Ogranicz czerwone mięso, sery i mleko, czekoladę oraz zrezygnuj z rosołów i zup na wywarach z mięsa i kości. Nie pij słodkich napojów z gazem, odstaw też alkohol, nawet piwo.

Gdy ból utrudnia funkcjonowanie, smaruj stawy maścią lub żelem np. z kamforą i mentolem lub innymi olejkami eterycznymi. Warto też 3 razy dziennie przykładać lód.

Uważaj, gdy podejmujesz intensywny wysiłek wywołujący pocenie się. Pij dużo wody, by uniknąć wzrostu stężenia kwasu moczowego. Zażywaj 1000 mg witaminy C – neutralizuje kwas moczowy.

Objawem dny jest często ból i obrzęk palucha. Choroba może też zaatakować stawy dłoni i małżowiny uszne.

Nowa metoda leczenia dny moczanowej

Zabiegi wibroakustyczne zalecane są nie tylko przez terapeutów naturalnych, ale również przez lekarzy, dają bowiem dobre efekty bez konieczności zażywania leków przeciwbólowych i antybiotyków. Aparat Vitafon-T emituje fale akustyczne oddziałujące na wszystkie narządy, m.in. nerki, tak ważne w przypadku dny.

Dzięki zabiegom kwas moczowy wydalany jest szybciej z organizm – obrzęki stawów zmniejszają się i ból ustępuje. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i można je bez problemu stosować w domu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej