Dlaczego puchną mi nogi?

Obrzęknięte kostki i łydki to najczęściej niegroźny objaw zmęczenia. Zdarza się jednak, że w ten sposób organizm sygnalizuje początek zdrowotnych problemów. Warto wiedzieć, jak sobie wtedy pomóc i nie dopuścić do rozwoju choroby.

◗Ważny sygnał problemów z żyłami

Wiele z nas po ciężkim dniu pracy czuje, że ma nogi jak z ołowiu. Takie dolegliwości spowodowane są zastojem limfy i krwi w żyłach kończyn dolnych.

To normalny objaw, szczególnie gdy na dworze jest ciepło, długo siedzimy za biurkiem lub chodzimy na wysokich obcasach. Wystarczy wtedy chłodny prysznic na łydki i odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej tułowia, by szybko poczuć ulgę.

Reklama

Jeśli jednak stopy i kostki puchną coraz częściej i coraz dłużej trwa uwalnianie się od przykrego uczucia ciężkości nóg, możemy podejrzewać problemy z mikrokrążeniem w kończynach. Warto wtedy zmienić nawyki, by zapobiec rozwojowi żylaków, a nawet zakrzepicy. Co pomoże?

•Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna – spacery, wchodzenie po schodach, gimnastyka uruchamiają tzw. pompę łydkową, która zapewnia właściwe krążenie krwi w naczyniach.

•Dieta z małą ilością soli (sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie), bogata w warzywa i owoce i… niskokaloryczna – nadwaga zwiększa ryzyko rozwoju niewydolności żylnej aż o 30 procent!

•Rezygnacja z gorących kąpieli – powodują rozszerzanie się naczyń i nasilanie objawów.

•Unikanie długiego bezruchu – robienie przerw w podróży, ćwiczenia mięśni nóg (napinanie łydek, krążenia stopami, ruchy palcami stóp) w trakcie pracy siedzącej.

•Masowanie łydek żelami i maściami na ciężkie nogi – zawierają substancje dbające o dobrą kondycję żył.

UWAGA! Jeśli spuchła jedna noga, skóra na niej jest zaczerwieniona, tkliwa i ciepła – mogło dojść do zakrzepicy. Konieczna jest pilna wizyta u lekarza.

◗Początki niewydolności serca

Chorobę może sygnalizować puchnięcie nóg bez wyraźnej przyczyny (np. długa podróż, upał), szczególnie wokół kostek – zwłaszcza jeśli dolegliwościom towarzyszy szybkie męczenie się i duszność. Prawdopodobnie słaby mięsień sercowy nie ma „siły”, by pompować do płuc krew powracającą z żył.

Po pewnym czasie krew zaczyna się cofać, rozszerzając żyły w nogach i wywołując obrzęk. Co pomoże? Przyczynę niepokojącego objawu trzeba wyjaśnić u specjalisty. Na podstawie wywiadu i badań (m.in. EKG, echokardiografii) określi on skalę problemu i zadecyduje o odpowiednim leczeniu (np. przyjmowaniu leków nasercowych).

◗Skutek wahań hormonalnych

Jeśli nogi puchną w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, przyczyną jest prawdopodobnie zachwiana równowaga między wydzielaniem żeńskich hormonów płciowych, co prowadzi do zatrzymywania płynów w organizmie.

Co pomoże? Na kilka dni przed miesiączką warto wypijać więcej wody mineralnej i ograniczyć potrawy zawierające sól oraz węglowodany, np. fast foody i słodycze. Dolegliwości zmniejszy picie ziółek o właściwościach moczopędnych, np. z mniszka lekarskiego, pokrzywy.

◗Objaw złej pracy tarczycy

Gruczoł ten wpływa na przemianę materii i gospodarkę wodną organizmu. Gdy niedomaga, mogą pojawić się obrzęki – na piszczelach, w okolicy kostek, a także pod oczami. Dodatkowe objawy to ciągłe zmęczenie i przybieranie na wadze. Co pomoże? Trzeba sprawdzić poziom hormonu tarczycy (TSH) i w razie nieprawidłowości rozpocząć specjalistyczne leczenie.

◗Reakcja na przyjmowane leki

Hormony (np. pigułki antykoncepcyjne, HTZ), niektóre leki przeciwzapalne, przeciwdepresyjne i na nadciśnienie sprzyjają obrzękom. Co pomoże Lekarz może zmodyfikować dawki leków. Doraźnie ulgę przyniesie m.in. masaż nóg, unikanie soli, jedzenie produktów bogatych w potas (m.in. pomidory, ziemniaki).

Wbrew pozorom picie dużej ilości wody zapobiega gromadzeniu się płynów w organizmie i obrzękom.

Domowe testy zdrowia

Uciśnij palcem łydkę – jeśli w ciele pozostanie dołek, możemy podejrzewać zaburzenia krążenia. 2 razy dziennie mierz obwód kostki. Jeśli różnica między porannymi i wieczornymi wynikami przekracza 6 mm, powiedz o tym lekarzowi.

Zadbają o kondycję żył Substancje zawarte w maściach, żelach i tabletkach bez recepty uwolnią od uczucia ciężkości nóg.

•Wyciąg z arniki lub kasztanowca – wzmacniają naczynia krwionośne;

•Diosmina i hesperydyna – działają przeciwobrzękowo;

•Heparyna – przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów;

•Rutyna, witamina C – odpowiadają za dobry stan ścianek naczyń i zmniejszają ich przepuszczalność;

•Mentol – działa chłodząco i dzięki temu kojąco.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również