Dlaczego boli nagarstek

Co robić, gdy nie możesz niczego chwycić w rękę, a podniesienie nawet pustej szklanki staje się nie lada problemem?

Reklama

Ból nadgarstka potrafi nieźle zatruć życie. Zanim jednak zaczniesz sama coś robić, sprawdź, co Ci dolega. Inny jest sposób postępowania przy zapaleniu ścięgna, a inny, gdy masz np. gorączkę reumatyczną.

Jest gorący

Gdy nadgarstek jest sztywny (nie możesz ruszyć dłonią), gorący, czasami spuchnięty, może to być zapalenie stawów lub dna albo zapalenie tzw. kaletki maziowej (worka otaczającego staw).

Czasami zaatakowane są stawy palców. Możesz też mieć gorączkę i dreszcze. Co robić? Usztywnij nadgarstek. Zażyj aspirynę, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Unikaj w tym czasie alkoholu i kofeiny. Zapalenie kaletki zwykle ustępuje po kilku dniach, ale przez ten czas ręka musi być usztywniona. Gdy ból nie ustępuje, idź do lekarza.

Nie zgina się

Nadgarstek lub palce bolą Cię przy zginaniu? To może być zapalenie ścięgna. Co robić? Usztywnij rękę, okładaj ją lodem. Możesz wziąć lek przeciwbólowy. Gdy po tygodniu ból nie minie, idź do lekarza.

Drętwieje ręka

Gdy drętwieje Ci ręka, masz uczucie mrowienia, nie możesz zacisnąć dłoni w pięść, a ból promieniuje do przedramienia, to może być tzw. zespół kanału (cieśni) nadgarstka. Co robić? Zażyj leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ulgę przynosi masaż kostkami lodu. Ćwicz dłoń: powoli ruszaj ręką kręcąc w nadgarstku, zaciskaj pięść i prostuj palce ok. 20 razy.

Można zastosować ćwiczenia, które rozluźnią napięte mięśnie pleców, ramion i dłoni, ale warto je skonsultować z rehabilitantem. Pomaga też specjalna miękka opaska, którą kupisz w sklepach rehabilitacyjnych lub aptekach.

Jest czerwony

Twoje nadgarstki i stawy są zaczerwienione i bardzo bolą? Do tego czujesz się fatalnie, masz wysoką gorączkę (powyżej 38 st. C) i temperatura szybko rośnie?

Uważaj! To może być zapalenie szpiku (zakażenie kości) lub zakaźne zapalenie stawu.

Co robić? Natychmiast zgłoś się do lekarza! Zapalenie szpiku najczęściej występuje przed 12 rokiem życia, a także u osób z osłabionym układem odpornościowym, po niedawnym urazie lub z cukrzycą.

Po anginie

Przechodziłaś tej zimy anginę, a teraz stawy są zaczerwienione i bolą? Masz wysoką gorączkę (powyżej 38 st. C)? To może być gorączka reumatyczna. Co robić? Natychmiast zgłoś się do lekarza. Co najmniej przez 5 tygodni musisz leżeć w łóżku i brać antybiotyki. Nieleczona gorączka może doprowadzić do poważnej wady serca.

MB

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej