Czy paracetamol szkodzi wątrobie?

Mam kłopoty z wątrobą i dowiedziałam się, że w takim wypadku nie powinnam zażywać leków z paracetamolem? Maria z Kołobrzegu

Paracetamol to lek, który przetwarzany jest za pomocą enzymów produkowanych w wątrobie. Gdy mamy z nią problemy (np. w poalkoholowym uszkodzeniu), ale także przy wyniszczeniu organizmu czy przy długotrwałym głodzeniu się, paracetamol może nam zaszkodzić.

Pamiętajmy też, że lek ten wchodzi w skład wielu złożonych preparatów przeciwbólowych lub takich, które stosuje się w przeziębieniach i grypie. Łatwo wtedy doprowadzić do przedawkowania i nieodwracalnego uszkodzenia wątroby.

Reklama

Dla osoby ogólnie zdrowej przy dawce 4 g na dobę paracetamol jest bezpieczny. Leczenie nie powinno jednak trwać dłużej niż 5 dni. Dłuższe stosowanie wymaga skonsultowania z lekarzem specjalistą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej